Poznań: "Judasz" Amosa Oza na inaugurację XIX Dnia Judaizmu

msz, Poznań, 2016-01-09

Nabożeństwo biblijne z udziałem chrześcijan i żydów, rozmowa przedstawicieli trzech religii monoteistycznych: arcybiskupa, rabina i muftiego z okazji 50. rocznicy ogłoszenia dekretu „Nostra aetate” oraz warsztaty „Chanukowe opowieści” zaplanowano w Poznaniu z okazji XIX Dnia Judaizmu. Poznańskie obchody rozpocznie dziś czytanie sceniczne fragmentów powieści „Judasz” Amosa Oza.

Najnowszą powieść izraelskiego pisarza na Trzeciej Scenie Teatru Nowego zaprezentują aktorzy: Małgorzata Łodej-Stachowiak, Anna Mierzwa i Andrzej Niemyt. Po lekturze odbędzie się dyskusja z udziałem Leszka Kwiatkowskiego, tłumacza twórczości Oza, i prof. Wiesława Ratajczaka.

− W czasie poznańskich obchodów Dnia Judaizmu, które potrwają w stolicy Wielkopolski przez dziesięć dni, centralnym wydarzeniem będzie nabożeństwo biblijne 17 stycznia, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego z udziałem przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Filii w Poznaniu − mówi Magdalena Tomczak ze Stowarzyszenia „Coexist”. Komentarze biblijne w kościele pw. św. Wojciecha wygłoszą metropolita poznański oraz Jakoob Ben Nistell. Podczas nabożeństwa zabrzmią również modlitewne śpiewy żydowskie.

Wcześniej, bo 14 stycznia w Pałacu Działyńskich przy Starym Rynku, odbędzie się rozmowa przedstawicieli trzech religii monoteistycznych z okazji 50. rocznicy ogłoszenia dekretu „Nostra aetate”. Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, oraz Tomasz Miśkiewicz, mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego RP, będą dyskutować na temat dialogu międzyreligijnego. Rozmowę poprowadzi Barbara Sułek-Kowalska.

Organizatorzy XIX Dnia Judaizmu przygotowali też wiele wydarzeń kulturalnych. Od 11 stycznia, w ODK „Pod Lipami”, będzie można obejrzeć wystawę malarstwa Zbigniewa Boguckiego pt. „...i nadszedł czas radości!”. Z kolei 13 stycznia w tym samym miejscu odbędzie się wieczór z poezją i piosenką żydowską „Gemisch, czyli tuwimowski misz-masz".

W Teatrze Muzycznym, 15 stycznia, będzie można obejrzeć musical „Hello, Dolly!” w reżyserii Marii Sartowej.

− W ramach oferty edukacyjnej zapraszamy młodzież do wzięcia udziału w warsztatach „Chanukowe opowieści”, które w Siedzibie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich poprowadzi Jakoob Ben Nistell − mówi Tomczak. Warsztaty odbędą się 12 stycznia o godz. 10 i 12.

Wieczorem, o godz. 18, w tym samym miejscu, będzie można wysłuchać wykładu „Dopóki żywy jest język – żyje naród” Iany Dobrovolskiej i Miriam Klimovej, absolwentek Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej w Toruniu, a obecnie studentek hebraistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. − Uczestnicy będą mieli okazję zetknąć się z dziejami języków, którymi posługiwali się Żydzi w różnych okresach historii narodu: językiem hebrajskim biblijnym, językiem aramejskim, ladino, jidysz oraz współczesnym językiem hebrajskim − podkreśla Tomczak.

XIX Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce będzie przebiegał pod hasłem: „Co ty tu robisz, Eliaszu?” (1 Krl 19,9).

W Poznaniu Dzień Judaizmu organizują Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej oraz Stowarzyszenie „Coexist”.
Szczegółowy program obchodów XIX Dnia Judaizmu w Poznaniu można znaleźć na www.coexist.org.pl.

Centralne obchody Dnia Judaizmu w tym roku odbędą się w Toruniu.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat w 1997 r. Polska jest drugim, po Włoszech, europejskim krajem, w którym zaczęto organizować jego obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria. Celem tego dnia ma być modlitwa i refleksja nad duchowymi więziami obu religii. Jego obchody przypadają 17 stycznia, w przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook