Poznań: abp Gądecki spotkał się ze studentami teologii i doradztwa społecznego

ms, Poznań, 2016-01-11

Nie szukaj niczego istotnego poza Bogiem – powiedział do studentów i pracowników Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. Wielki Kanclerz wydziału uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym przez studentów teologii oraz dialogu i doradztwa społecznego z okazji uroczystości Narodzenia Pańskiego.

W homilii wygłoszonej w kaplicy uniwersyteckiej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski rozważał zagadnienie powołania w odniesieniu do liturgicznych czytań o niedoli niepłodnej Anny i ustanowienia przez Jezusa pierwszych uczniów.

Nawiązując do powołania apostołów, którzy natychmiast poszli za Jezusem, abp Gądecki przekonywał, iż cały problem ludzi Kościoła kryje się w tym, iż nie postępują „natychmiast”, czyli zgadzają się z przesłaniem Ewangelii, ale za wiarą nie idzie postępowanie etyczne.

Studenci z duszpasterstwa Wydziału Teologicznego przygotowali przedstawienie oparte na historii „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupéry. – Wybraliśmy „Małego Księcia”, gdyż w sposób niesamowity ukazuje rolę przyjaźni w życiu człowieka – zauważyła Karolina Jusis.

– „Mały Książę” to historia ponadczasowa i wielowymiarowa, która mówi o przyjaźni ziemskiej, międzyludzkiej, której na co dzień doświadczamy w naszej wspólnocie, ale także o tej przyjaźni nadprzyrodzonej, przyjaźni człowieka z Bogiem, który czasem wydaje się tak odległy jak planeta Małego Księcia, ale jest blisko nas – podkreśliła w rozmowie z KAI Marta Kowalewska.

Obecnie na Wydziale Teologicznym studiuje blisko sześćset osób. Uczelnia kształci absolwentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich na kierunku teologia oraz na kierunku dialog i doradztwo społeczne. Wydział proponuje także studia podyplomowe z administracji i zarządzania strukturami kościelnymi, z przygotowania do życia w rodzinie, z przygotowania pedagogiczno-katechetycznego dla teologów i z nauczania przedmiotu „etyka”.

Nauczanie teologii w Poznaniu sięga początków państwa polskiego. W 1519 r. powstała tu Akademia Lubrańskiego, w 1573 r. zainaugurowało działalność Kolegium Jezuickie, w 1919 r. zatwierdzono powstanie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Poznańskim, choć nie rozpoczął on działalności naukowo-dydaktycznej.

W 1974 roku papież Paweł VI powołał do istnienia Papieski Wydział Teologiczny w Poznaniu, a w 1998 roku erygowano Wydział Teologiczny na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook