Poznań: abp Gądecki poświęci windę ufundowaną m.in. przez Franciszka

msz, Poznań, 2016-01-13

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, poświęci 15 stycznia windę dla niepełnosprawnych dzieci w szkole Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Zawsze Razem” na os. Jana III Sobieskiego w Poznaniu. Pieniądze na ten cel przekazali m.in. papież Franciszek i archidiecezja poznańska.

− Trzeba było dostosować projekt budowy windy do budynku, zebrać potrzebną dokumentację i pozwolenia. Budowa ruszyła 1 września 2015 r. Na zewnątrz placówki został dobudowany specjalny szyb, dostosowany do potrzeb naszych podopiecznych – mówi Bożena Zielińska, wiceprezes stowarzyszenia.

W Niepublicznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum „Zawsze Razem” uczy się 39 uczniów z niepełnosprawnością ruchową i o różnym stopniu upośledzenia intelektualnego, z Poznania i z okolicznych gmin. Większość z nich porusza się na wózkach inwalidzkich, które kilka razy dziennie, po wąskich schodach, wnosili dotąd na piętro trzej panowie, pracownicy placówki.

− Była to konieczność, ponieważ na wyższej kondygnacji znajdują się sale lekcyjne i sale przeznaczone na rehabilitację. Równolegle z nauką szkolną dzieci objęte są bowiem kompleksową rehabilitacją w mieszczącym się w tym samym budynku Ośrodku Leczniczo-Rehabilitacyjnym „Zawsze Razem” − mówi Zielińska. Wiceprezes stowarzyszenia podkreśla, że z nowoczesnego sprzętu do rehabilitacji ruchowej i fizykoterapii korzystają nie tylko uczniowie, ale i 150 niepełnosprawnych dzieci. Wśród nich są też niemowlęta zagrożone niepełnosprawnością.

Zielińska zwraca uwagę, że pracownicy szkoły i członkowie stowarzyszenia o windę ułatwiającą przemieszczanie się dzieciom i małym pacjentom między parterem a pierwszym piętrem starali się od 2005 r., kiedy zaczęli wynajmować budynek na os. Jana III Sobieskiego w Poznaniu, należący do Szpitala Klinicznego im. Krysiewicza. − Ostatecznie sprawę nagłośniliśmy w mediach − opowiada Zielińska.

Jeden z programów telewizyjnych poświęconych temu problemowi obejrzał abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, i przedstawił sytuację papieżowi Franciszkowi, a ten polecił przekazać na rzecz stowarzyszenia 20 tys. zł.

Archidiecezja poznańska dodała do tej kwoty 30 tys. zł. Wsparcia udzieliły też Lasy Państwowe. Po geście papieża również tysiące anonimowych darczyńców wsparło budowę windy dla dzieci.

Zielińska zaznacza, że winda nie tylko ułatwi przemieszczanie się niepełnosprawnym uczniom, małym pacjentom i ich rodzicom, ale przede wszystkim zapewni im bezpieczeństwo i pewien komfort.

Uroczystość poświęcenia windy odbędzie się 15 stycznia o godz. 10.00.

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum „Zawsze Razem” to placówki niepubliczne, nie pobierają czesnego od wychowanków, utrzymują się z dotacji na wychowanie, opiekę i kształcenie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook