Misyjny Dzień Dziecka w archidiecezji poznańskiej (zapowiedź)

bt, Poznań, 2016-01-15

Kilkaset dzieci, wraz ze swoimi opiekunami, zaangażowanych w dzieło misyjne Kościoła w archidiecezji poznańskiej, tradycyjnie na początku roku spotka się na Misyjnym Dniu Dziecka. Odbędzie się on jutro w Katolickiej Szkole Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Śremie.

Na Misyjny Dzień Dziecka przybędą dzieci ze szkolnych i parafialnych grup misyjnych zaangażowanych w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci oraz Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła. Wydarzenie to zorganizowane po raz jedenasty będzie zwieńczeniem na terenie archidiecezji akcji „Kolędnicy Misyjni”, podczas której dzieci jako kolędnicy misyjni odwiedzały domy w swoich parafiach odgrywając jasełkowe scenki i zbierając ofiary dla swoich rówieśników mieszkających w krajach misyjnych.

− To radosna okazja do świętowania. Chcemy podczas tego dnia podziękować Bogu za zapał misyjny, a dzieciom i ich opiekunom za to, że angażują się w misje. Za zapał, który pozwala im wychodzić do nieraz obcych ludzi, żeby nieść Dobrą Nowinę o tym, że Pan Jezus się narodził jako Zbawiciel świata − mówi w rozmowie z KAI ks. dr Szymon Stułkowski, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Poznańskiej. Jak dodaje, Misyjny Dzień Dziecka to także okazja do modlitwy o rozpalenie ducha misyjnego w sercach dzieci, a przez nie, także w parafiach.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla. W trakcie spotkania kolędnicy misyjni zaprezentują swoje stroje, a dzieci ze Szkoły Podstawowej im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bodzyniewie wystawią jasełka misyjne. Będzie także możliwość zakupu instrumentów z krajów misyjnych oraz wzięcia udziału w misyjnej zabawie fantowej, z której dochód będzie przeznaczony na wsparcie projektu budowy świetlicy dla dzieci i młodzieży „Dom Nadziei” w Sudanie Południowym.

W organizację Misyjnego Dnia Dzieci, oprócz Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Poznańskiej, zaangażowane są również siostry ze Zgromadzenia Misjonarek św. Piotra Klawera, prowadzące Archidiecezjalne Centrum Misyjne w Poznaniu. To właśnie siostry klawerianki zainicjowały w archidiecezji poznańskiej akcję „Kolędnicy Misyjni”.

Podczas kolędowania misyjnego, dzieci przebrane za kolędników chodzą, pod opieką dorosłych, po domach i odgrywają jasełkowe scenki. Głoszą w ten sposób narodzenie się Chrystusa, a przy tym mówią o sytuacji dzieci w różnych krajach misyjnych uwrażliwiając ludzi na cierpienie swoich rówieśników i prosząc jednocześnie o wsparcie dla nich. W tym roku w całym Kościele podczas kolędowania misyjnego zbierane były ofiary na dzieci z Madagaskaru.

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci wspiera tam blisko 100 projektów pomocy – szkół, przedszkoli, domów dla dzieci ulicy, a także programy dożywiania, opieki zdrowotnej i ochrony życia dla chorych, osieroconych i ofiar przemocy do 14. roku życia.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook