Połajewo: XVI Międzynarodowe Spotkanie Kolędników-Dudziarzy (zapowiedź)

bt, Połajewo, 2016-01-15

Kapele dudziarskie z Polski, Szkocji, Słowacji, Chorwacji i Białorusi wezmą udział w XVI Międzynarodowym Spotkaniu Kolędników-Dudziarzy. Odbędzie się ono w niedzielę 17 stycznia w wielkopolskim Połajewem pod hasłem „Do szopy hej pasterze-dudziarze!”.

Dudziarzy do położonego na północ od Poznania Połajewa, przyciąga znajdujący się w tamtejszym kościele renesansowy tryptyk „Pokłon pasterzy” Mateusza Kossiora z 1572 r., przedstawiający scenę Bożego Narodzenia, w której jeden z pasterzy przybyłych do żłóbka gra na dudach, a drugi właśnie schował je za pazuchę.

Jak przyznaje Janusz Jaskulski, kustosz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, które jest współorganizatorem spotkania dudziarzy, to właśnie ten tryptyk stał się inspiracją do pierwszego wspólnego kolędowania kapel dudziarskich. Spotkania te przyczyniły się do jeszcze większego ożywienia w Wielkopolsce tradycji grania na dudach i kozłach.

– W Wielkopolsce udało się zachować ciągłość tradycji i metodę nauki gry na dudach opartą o relację mistrz - uczeń, obecnie kontynuowaną w ośrodkach kultury, m.in. w poznańskim Centrum Kultury Zamek czy szkole muzycznej w Zbąszyniu. Z powodzeniem przekazywana jest ona kolejnym pokoleniom, czego przykładem jest młodzież ucząca się tej trudnej sztuki chociażby w Poznaniu, Starym Gołębinie, Szamotułach, Stęszewie i właśnie w Połajewie – tłumaczy Janusz Jaskulski.

Spotkanie dudziarzy w Połajewie rozpocznie uroczysta Msza Święta Pasterska, której przewodniczyć będzie biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek. Po niej odbędzie się wspólne kolędowanie kapel dudziarskich oraz koncert finałowy w Gminnym Ośrodku Kultury w Połajewie.

Wezmą w nim udział liczne kapele dudziarskie z Wielkopolski, m.in. ze Śmigla, Kargowej, ze Stęszewa, Szamotuł, Gołębina Starego i z Połajewa oraz z Zakopanego, skąd przyjedzie Kapela Góralska Zespołu „Zornica” Szymona Bafii. Będą też zespoły z zagranicy: Kapela Dudziarzy „Scotpipe” Scotta Duncana ze Szkocji, „Čiernobalocký vinšovníci” – kolędnicy Lubo Tatarki z Horehronia na Słowacji, Zespół Stjepana Veckovica z Zagrzebia w Chrowacji Czech oraz Dudarze Wielkiego Księstwa Litewskiego Jurasia Pankiewicza z Mińska na Białorusi.

Organizatorami Międzynarodowego Spotkania Kolędników-Dudziarzy w Połajewie są Gmina Połajewo, parafia pw. św. Michała Archanioła w Polajewie oraz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.

Dudy, które w Polsce nazywa się także kozłami, gajdami czy sierszenkami, to instrumenty ludowe pochodzenia azjatyckiego, które w średniowieczu zostały przeniesione do Europy. W Polsce szczególnie popularne były w Wielkopolsce, na Podhalu, Beskidzie Żywieckim i Śląsku Cieszyńskim.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook