Wielkie widowisko historyczne „Orzeł i krzyż” w Murowanej Goślinie k. Poznania

Stow. Dzieje / mz, Poznań, 2016-01-18

Stowarzyszenie „Dzieje” każdego roku organizuje widowiska plenerowe. Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski przygotowuje wielkie widowisko o dziejach Polski. Głównym celem twórców jest szerzenie patriotyzmu, który wyrasta z chrześcijańskich korzeni Polski i Europy, i którego owocem jest odpowiedzialność za Ojczyznę i duma z bycia Polakiem.

Scenariusza widowiska pt. „Orzeł i krzyż” przygotował znany poznański historyk sztuki i poeta dr hab. Jacek Kowalski. Reżyserem i kompozytorem muzyki jest Marcin Matuszewski przedstawiciel młodszego pokolenia twórców.

Oglądając widowisko będzie można odbyć podróż w czasie od legendy o Lechu, Czechu i Rusie, poprzez mocne przeżycie początków państwa polskiego z Chrztem, św. Wojciechem i Zjazdem Gnieźnieńskim, a dalej przemierzać kolejne wieki historii, aż po wiek XX, kończąc przesłaniem Jana Pawła II i „Solidarności”. Inspiracją dla poszczególnych scen są najwybitniejsze dzieła polskiego malarstwa historycznego.

Widowisko prezentowane będzie po zachodzie słońca, z zastosowaniem nowoczesnych technik dźwiękowych, oświetleniowych i multimedialnych. Szczególną siłą przedstawienia są jednak grający w nim wolontariusze – mieszkańcy Murowanej Gośliny, Poznania, Gniezna i wielu sąsiednich gmin, łącznie ok. 400 osób w wieku od 4 lat do 80.

Entuzjazm, duma, radość aktorów udzielają się licznie zgromadzonej publiczności. Obecnie trwają intensywne przygotowania. Od kwietnia rozpoczną się próby. Każdy, kto chciałby zagrać w widowisku jest mile widziany. Informacji udziela i przyjmuje zgłoszenia Stefan Ogorzałek (mail: aktorzy@dzieje.org.pl, kom. 516 937 701)

W przedstawieniu wystąpi 400 aktorów – wolontariuszy. Organizatorzy spodziewają się, że każdego wieczoru spektakl obejrzy ok. 2,5 tys. widzów. Dwa wieczory będą dedykowane młodzieży uczestniczącej w ŚDM (głównie archidiecezja gnieźnieńska i poznańska)

Stowarzyszenie „Dzieje” przygotowywało widowiska o tematyce historycznej lub legendarnej wzbudzając coraz większe zainteresowanie widzów. Minionego lata spektakl „Husaria pod Gnieznem” obejrzało blisko 7 tys. osób.

„Orzeł i krzyż”

Miejsce: Murowana Goślina, Park DZIEJE (teren ok. 25 ha)

Terminy: 1, 2, 7, 8, 9, 15, 16, 17, 21, 22, 23 lipca 2016 r.

Komentarze (2)

piotr,jozef<.>,<

1 rok temu

bo tylko pod tym znakiem Polska jest Polska a Polak Polakiem<.>,<

Odpowiedz

Marek W

7 miesięcy, 4 tygodnie temu

Byłem na poprzednim widowisku "Husaria pod Gnieznem". Nudne jak flaki z olejem. Dwóch czy tam trzech ubrali w zbroje husarską i tyle z husarii. Całe widowisko beznadziejne, na koniec puścili fajerwerki i tyle. Nie polecam, szkoda czasu i pieniędzy.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook