Poznań: Konferencja prasowa o planach lednickich na 4 czerwca

bt, Poznań, 2016-01-27

W poznańskim klasztorze Ojców Dominikanów podczas konferencji prasowej przedstawiono nowych duszpasterzy Ruchu Lednickiego, o. Macieja Soszyńskiego OP i o. Wojciecha Prusa OP wyznaczonych do prowadzenia tego dzieła przez prowincjała polskich dominikanów o. Pawła Kozackiego. Przybliżono także program XX Spotkania Lednickiego, które odbędzie się w tym roku 4 czerwca pod hasłem „Amen”, jako kontynuacja a zarazem zwieńczenie poprzednich Spotkań: „W Imię Ojca”, „W Imię Syna”, i „W Imię Ducha Świętego”.

Jak podkreślają nowi duszpasterze ledniccy, będą pracować w zespole, do czego zostali wychowani w zakonie. Nie mają też podzielonych między siebie ról. − Będziemy się na pewno uzupełniali wykorzystując swoje naturalne predyspozycje i talenty. Byłoby nierozsądne, żebym mojego 9-letniego doświadczenia pracy organicznej nie wykorzystał na Lednicy. Będę więc bardziej pomagał w troszczeniu się o ośrodek na Lednicy, co mam nadzieję nie przeszkodzi mi w pracy duszpasterskiej, która jest najważniejsza. Mury bowiem łatwo postawić, ale o wiele trudniej do tych murów zaprosić ludzi i coś konkretnego im dać – zaznacza o. Maciej Soszyński, który obecnie prowadzi w Poznaniu dominikańską Akademię Małżeńską, gdzie przygotowuje narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa. Dodał że będzie się chciał również wsłuchiwać w to, co ma mu do powiedzenia Lednica.

− „Słuchać, kochać, być”, to moje hasło tej nowej posługi – mówi z kolei o. Wojciech Prus, dotychczasowy dyrektor dominikańskiego Wydawnictwa „W drodze”. − Nie ma drugiego ojca Jana i jako zakon to w pokorze rozpoznajemy. Naśladujemy też św. Dominika, który rozsyłał braci po dwóch. I we dwóch będziemy uczyli się na co dzień współpracy – przyznaje dominikanin. O. Prus zauważa jednocześnie, że po tym, jakich ludzi pozostawił po sobie w sztabie Ruchu Lednickiego ojciec Jan widać, że był dobrym generałem.

Pierwsze spotkanie sztabu lednickiego z nowymi duszpasterzami odbyło się wczoraj. Jak podkreśla rzecznik prasowy spotkań lednickich Bartłomiej Dobrzyński, kontynuowane są codzienne Msze św. Ruchu Lednickiego oraz niedzielna Eucharystia o godz. 16.

Sebastian Kamiński, szef sztabu lednickiego, zapewnia z kolei, że Lednica wciąż działa. − Po pogrzebie ojca Jana następne dni żałoby przeżywaliśmy jako wspólnota. Na Lednicę wciąż przyjeżdżają też ludzie, ten dom żyje – zaznacza Kamiński dodając, że planowane jest wygospodarowanie w muzeum Jana Pawła II miejsca na wyeksponowanie pamiątek po ojcu Janie. Kontynuowana jest również budowa domu pielgrzyma.

Najbliższym wydarzeniem przygotowywanym przez Ruch Lednicki jest koncert „Tyle Dobra”, który odbędzie się 6 lutego na Polach Lednickich. − To kontynuacja spotkań, na które ojciec Jan zapraszał wszystkich ludzi dobrego serca co roku w okolicy swoich imienin i urodzin. W kalendarzu na ten rok ojciec Jan miał zapisane to wydarzenie pod datą 6 lutego, więc w jego imieniu i w imieniu wspólnoty lednickiej zapraszamy tego dnia na Lednicę – wyjaśnia Piotr Ziemski z Siewców Lednicy.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 15 Koronką do Bożego Miłosierdzia, a Mszy św. o godz. 17 przewodniczyć będzie prymas Polski abp Wojciech Polak. Następnie rozpocznie się koncert, który poprowadzą Agata Młynarska i Jan Grzegorczyk. Wezmą w nim udział przyjaciele ojca Jana, którzy będą go wspominać. Wykonanych zostanie też wiele jego ulubionych piosenek. – Hasłem koncertu są ostanie słowa ojca Jana, które wypowiedział przed ucałowaniem ołtarza i odejściem, a symbolicznym biletem wstępu jest kawa w ziarnach przeznaczona na potrzeby ośrodka na Polach Lednickich – dopowiada Piotr Ziemski.

Podczas konferencji prasowej przybliżono także program XX Spotkania Lednickiego, które odbędzie się w tym roku 4 czerwca pod hasłem „Amen”, jako kontynuacja a zarazem zwieńczenie poprzednich Spotkań: „W Imię Ojca”, „W Imię Syna”, i „W Imię Ducha Świętego”. Zapewniono, że szczegółowy program spotkania jest już w dużej mierze gotowy, a jego głównymi elementami będą: Chrzest – w związku z obchodzoną w tym roku 1050. rocznicą chrztu Polski, co będzie stanowiło także okazję do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych; Posłanie – w związku z 800. rocznicą powstania zakonu dominikanów, aby głosić Słowo Boże zakonu, przy którym narodziły się i trwają Spotkania Lednickie; Wiara jutra – w związku ze świętowaniem jubileuszu XX Spotkania Młodych na Lednicy.

− Będziemy chcieli przypomnieć sobie, że Lednica to wezwanie: "L.udzie E.wangelii D.aleko N.ieście I.mię C.hrystusa A.men" – wyjaśnia Ewa Nagel, koordynatorka tegorocznego Spotkania dodając, że jak zawsze najważniejszym momentem spotkania, oprócz Mszy św., są adoracja, wybór Chrystusa i przejście przez Bramę-Rybę, którą Prymas Polski, abp Wojciech Polak ustanowi na ten dzień Bramą Miłosierdzia w Roku Jubileuszowym Miłosierdzia.

− Symbolem, który przygotowujemy na tegoroczne spotkanie, będzie Pismo Święte. Jego ofiarowanie polskiej młodzieży było ostatnim marzeniem ojca Jana Góry. W dzień jego pogrzebu rozpoczęliśmy zbiórkę funduszy na ten cel i wiele wskazuje na to, że uda się nam zrealizować to wielkie dzieło! Mamy już 130 tys. złotych, a pieniądze wciąż wpływają na konto Stowarzyszenie Lednica 2000. Aby każdy uczestnik spotkania otrzymał Pismo Święte Nowego Testamentu potrzeba 300 tys. – tłumaczy Nagel. Zdradza też, że papież Franciszek przesłał już swoją dedykację, która zostanie umieszczona w każdym egzemplarzu Pisma Świętego.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook