Poznań: rozstrzygnięto konkurs na scenariusz radiowy „Chrzest 966-2016”

bt, Poznań, 2016-02-09

W siedzibie katolickiego Radia Emaus, wczoraj wieczorem ogłoszono wyniki konkursu na scenariusz słuchowiska radiowego „Chrzest 966-2016”, który zorganizowano w związku ze zbliżającą się 1050. rocznicą Chrztu Polski. Konkursowi patronował poznański biskup pomocniczy dr Damian Bryl.

− Ogłaszając konkurs chcieliśmy nie tylko uczcić rocznicę tego wielkiego wydarzenia, ale również zachęcić jego uczestników do przypomnienia sobie historycznych faktów, a przede wszystkim pobudzić do refleksji o roli Chrztu dla naszego Państwa i dla każdego z nas – wyjaśnia ks. Maciej Karol Kubiak, redaktor naczelny Radia Emaus dodając, że konkurs miał także na celu popularyzację trudnej i coraz rzadziej spotykanej formy literackiej, jaką jest scenariusz słuchowiska radiowego.

Jury, w skład którego wchodzili prof. Marta Karasińska − teoretyk literatury i teatru, dr Katarzyna Zagórska – zastępca redaktora naczelnego Radia Emaus i prof. UAM dr Zbigniew Grochal − aktor Teatru Nowego w Poznaniu, wyłoniło zwycięzcę, którym został Marcin Samsonowicz-Górski z Warszawy. Przyznano też dwa wyróżnienia, które otrzymali Aleksandra Wawrzyniak z Poznania i Sławomir Stawny ze Złotnik.

Przewodnicząca jury prof. Marta Karasińska podczas wręczenia nagród podkreśliła, że członkowie komisji byli zaskoczeni szeroką gamą prac, które dotarły do radia. − Cieszymy się, że nie ginie szlachetna sztuka pisania. Piękne jest to, że są osoby, które sięgają po tak trudną formę dramatyczną, jaką jest słuchowisko radiowe, w czasach kiedy jesteśmy zniszczeni nadmiarem obrazów – podkreśliła profesor.

Nagroda specjalna redaktora naczelnego Radia Emaus trafiła natomiast do Michała Serdyńskiego z Poznania. Listy gratulacyjne dla laureatów przesłał również abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Jak przyznaje w rozmowie z KAI laureat główniej nagrody Marcin Samsonowicz-Górski, z wykształcenia historyk, pracujący w administracji państwowej, informację o konkursie znalazł w dominikańskim miesięczniku „W drodze”. Historia początków państwa Polskiego, to według niego jeden z najciekawszych i najbardziej tajemniczych okresów historii naszego kraju. Tworząc scenariusz słuchowiska opierał się na Kronice Galla Anonima.

− Chciałem pokazać, że zdarzenie sprzed 1050 lat to było wydarzenie, w którym brali udział konkretni ludzie, ludzie, o których mało pamiętamy, a w większości ich nie znamy. W moim słuchowisku pojawiają się różne opowieści o życiu konkretnych ludzi, przeplecione obietnicą, którą Pan Bóg dał Mieszkowi. Decyzja o chrzcie nie była przecież tylko decyzją polityczną – zauważa Samsonowicz-Górski.

W transmitowanej na żywo przez rozgłośnię uroczystości wręczenia nagród uczestniczył delegat bp. Damiana Bryla szefującego komitetowi przygotowującemu obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w archidiecezji poznańskiej, ks. kan. Waldemar Hanas, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej, również zaangażowany w przygotowanie obchodów rocznicy.

Podczas uroczystości odbyła się też próba czytana fragmentów nagrodzonego słuchowiska, które wyreżyseruje Małgorzata Jańczak z udziałem aktorów Teatru Nowego w Poznaniu i Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook