Lutowe „W drodze”: czy Boga można poczuć?

bt, Poznań, 2016-02-10

Lutowy numer „W drodze”, miesięcznika poświęconego życiu chrześcijańskiemu, wydawanego przez dominikanów, podejmuje temat relacji między wiarą a zmysłami zastanawiając się czy Boga można poczuć. Rozprawia się również z trzema popularnymi stereotypami na temat uchodźców. Do miesięcznika dołączono bezpłatny dodatek specjalny przypominający postać zmarłego w grudniu ubiegłego roku o. Jana Góry OP.

W swoim słowie wstępnym do lutowego numeru „W drodze” redaktor naczelny miesięcznika o. Roman Bielecki zauważa, że „kiedy pytamy o to, czy Boga można poczuć, w gruncie rzeczy próbujemy pokazać, że choć w wierze ważne jest zrozumienie, to jednak i Pana Boga chcielibyśmy poczuć tak, jak czuje się ukochaną osobę”. A to, jak zaznacza o. Bielecki, często wyraża się przez konkretne gesty, które pomagają nam zbliżyć się do siebie.

Okładkowy temat „Czy Boga można poczuć?” rozpoczyna rozmowa z o. Pawłem Krupą OP, dyrektorem Instytutu Tomistycznego. „Wydaje się nam, że doświadczenie Boga musi być jakieś absolutnie nieziemskie. Tymczasem On najczęściej przychodzi w bardzo zwykły sposób − w radości, w pokoju serca, w zrozumieniu czegoś” – stwierdza o. Krupa.

Z kolei ks. Krzysztof Porosło współpracujący z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym pisze, że „w żaden sposób nie możemy oddzielić w liturgii wymiaru duchowego od wymiaru materialnego, cielesnego. One są nierozerwalne. Przeakcentowanie jednego elementu i odrzucenie drugiego zawsze będzie redukcją, zubożeniem liturgii i naszego uczestnictwa w niej”.

O tym, że zapachy są w głowie, mówi w wywiadzie Marta Siembab, jedyna w Polsce senselierka, profesjonalny trener zapachowy, ekspert w obszarze wykorzystania zapachu w komunikacji, projektowaniu, sztuce i biznesie. Odpowiada w nim m.in. na pytania: czy możliwe jest wyrażanie wartości przez zapachy i jaki zapach ma kościół?

Na kolejny okładkowy temat „Chrześcijanie prześladowani” składa się tekst Dariusza Rosiaka, autora książki „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”. Rozprawia się on z trzema tezami, w które lubimy wierzyć, w tym m.in. mówiącą, że głównym zagrożeniem związanym z przyjęciem uchodźców jest import do Europy bliskowschodniego terroryzmu i przemocy.

Ks. Adam Błyszcz, zmartwychwstaniec, podkreśla natomiast, że „chrześcijaństwo przeżyte w sposób radykalny i autentyczny będzie zawsze prowokacją wobec świata i będzie zawsze jakimś momentem sądu nad światem”. Włodzimierz Tasak opowiada nam z kolei pięć historii prześladowań z Kenii, Indii, Iraku, Bangladeszu i Republiki Środkowoafrykańskiej.

W przygotowanym z okazji jubileuszu 800-lecia dominikanów cyklu „Dominikanie znani i nieznani” o. Tomasz Gałuszka, dyrektor Dominikańskiego Instytutu Historycznego przybliża postać Mistrza Eckharta, jednej z najsłynniejszych osobistości XIV-wiecznej Europy. Jak tłumaczy, zrezygnować z „wiedzieć”, „chcieć” i „mieć”, to najkrócej ujęty program Eckharta.

Do lutowego „W drodze” dołączono bezpłatny dodatek specjalny przypominający postać zmarłego w grudniu ubiegłego roku o. Jana Góry OP. Na ponad 120 stronach o. Górę wspominają jego wychowankowie, współbracia i przyjaciele.

Miesięcznik „W drodze” założył w 1973 r. w Poznaniu o. Maciej Babraj, nawiązując w ten sposób do przedwojennej dominikańskiej tradycji wydawania pisma. Skierowany jest on w sposób szczególny do osób, które po opuszczeniu duszpasterstw akademickich nie znajdują dla siebie miejsca formacji.

„W drodze” jest pierwszym ogólnopolskim miesięcznikiem dostępnym w Kindle Store, największej na świecie internetowej księgarni amazon.com. Jest aktualnie jednym z czterech polskich tytułów dostępnych na tym portalu. Gazetę można również znaleźć w zasobach App Store, nexto.pl i publio.pl. Więcej informacji na stronie www.miesiecznik.wdrodze.pl.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook