Pieśń na jubileusz chrztu Polski

msz, mip / br, Poznań, 2016-02-23

Pieśń na jubileusz chrztu Polski

„Gdzie chrzest, tam nadzieja” – hasło towarzyszące obchodom 1050. rocznicy chrztu Polski stanowi jednocześnie tytuł pieśni jubileuszowej, który zostanie zaprezentowany na 1050 głosów i orkiestrę podczas uroczystości odbywających się na INEA Stadion w Poznaniu, 16 kwietnia.

„Jubileuszowy utwór zostanie wykonany przez połączone chóry na 1050 głosów oraz orkiestrę symfoniczną, wzbogaconą również o polskich muzyków jazzowych dętych i pianistów. Zaprosiliśmy do współpracy muzyków i chóry zawodowe i parafialne z całej Polski, ale mamy też zgłoszenia z zagranicy, m.in. z Londynu” - mówi KAI Leopold Twardowski, autor słów i muzyki do jubileuszowej pieśni. Podkreśla, że w wielu miejscach kraju trwają już próby, by utwór został wykonany perfekcyjnie. „To prawdziwe pospolite ruszenie” – dodaje Twardowski.

Wśród wykonawców znajdą się też popularni i uznani muzycy chrześcijańscy oraz kompozytorzy, m.in.: Jan Budziaszek, Piotr Pałka, Jan Pospieszalski, Natalia Niemen, Mate.O, Piotr Kałużny.

„Na początku napisałem refren. Miał to być pierwotnie kanon na wzór kanonów lednickich, jednak doszedłem do wniosku, że warto, by powstała jubileuszowa pieśń, stąd do współpracy zaprosiłem panią Helenę Sperską-Abbe, która napisała zwrotki hymnu” – opowiada kompozytor.

Utwór składa się z trzech zwrotek stanowiących kwintesencję przekazu o konsekwencjach przyjęcia przez naród polski chrztu. Mówią one o wszczepieniu Polaków w krzew winny, czyli w istotę życia w Chrystusie, dzięki czemu możemy żyć słowem i miłością Jezusa i prowadzeni przez Ducha Świętego możemy zmierzać do domu Ojca. Refren stanowią słowa: „Gdzie chrzest, tam nadzieja, tam droga zbawienia przez wiarę, w miłości, ku pełni radości”.

 

Pieśń jubileuszowa została skomponowana w rytmie poloneza. Jak tłumaczy znany kompozytor oraz organizator i koordynator Inicjatywy Poznańskich Muzyków „Bogu Jedynemu Chwała”, zależało mu, by wskazać na wspólnotowy charakter przeżywanej rocznicy tego ważnego dla polskiego narodu wydarzenia. „Polonez to taniec wpisany w polską historię i tradycję. Tak jak podczas jego wykonywania tancerze tworzą kręgi, które się wzajemnie przenikają, tak też my chcemy pokazać jedność naszego narodu i wartości głęboko w nim ukryte” – podkreśla muzyk.

Zaznacza, że na stadionie pieśń jubileuszowa w rytmie poloneza będzie miała specjalną choreografię, nad którą pracują tancerze z Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.

Oprócz hymnu podczas uroczystości chórzyści i muzycy zaprezentują ok. 30 utworów. „Staraliśmy się wybrać starsze i nowsze formy muzyczne. Nie zabranie oczywiście Bogurodzicy, a specjalny jubileuszowy utwór przygotował Robert Janson” – zauważa Twardowski.

Pieśń wybrzmi kilkakrotnie podczas uroczystości 16 kwietnia na INEA Stadionie. Każdy z uczestników również będzie mógł włączyć się w jej wykonanie.

Centralnym wydarzeniem 16 kwietnia na 30-tysięcznym stadionie w Poznaniu będzie Msza święta z chrztem dorosłych i posłaniem do głoszenia Ewangelii.

Utwór „Gdzie chrzest, tam nadzieja” został zaprezentowany podczas konferencji prasowej zapowiadającej kościelne obchody jubileuszu Chrztu Polski organizowanej przez Biuro prasowe KEP w styczniu br.

 

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook