Poznań: XIII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży (zapowiedź)

bt, Poznań, 2016-02-16

W najbliższy piątek w Poznaniu rozpocznie się XIII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Organizatorzy spodziewają się udziału ok. 350 osób, które wspólnie podejmą temat Światowych Dni Młodzieży, obchodów rocznicy Chrztu Polski i Roku Miłosierdzia.

XIII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży zainauguruje w piątek 19 lutego Msza św. sprawowana w katedrze o godz. 17.00 pod przewodnictwem poznańskiego biskupa pomocniczego Grzegorza Balcerka. Wieczorem młodzi ludzie uczestniczyć będą w panelu zatytułowanym „U źródła”, którego prelegentami będą bp Damian Bryl, szefujący komitetowi przygotowującemu obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w archidiecezji poznańskiej, ks. dr Szymon Sułkowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, Dorota Abdelmoula, koordynator ds. Kontaktów Międzynarodowych w Sekretariacie Generalnym ŚDM Kraków 2016 i Agnieszka Chrostowska ze Wspólnoty Lednica 2000.

Sobotę uczestnicy Forum spędzą w Gnieźnie, gdzie w południe Mszę św. dla nich sprawować będzie Prymas Polski Wojciech Polak. Później kwestie związane z logistyką, rejestracją i wolontariatem podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie przybliży ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Wieczorem natomiast w poznańskiej katedrze uczestnicy Forum wezmą udział w „Gorzkich Żalach” wykonanych przez Chór i Orkiestrę Jordan działające przy Duszpasterstwie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej.

− To ostatnia prosta przed Światowymi Dniami Młodzieży, będzie więc okazja do spotkania ze sztabem organizacyjnym z Krakowa i do wyjaśnienia ewentualnych niejasności – zauważa w rozmowie z KAI ks. Arkadiusz Szady, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży w Poznaniu.

W niedzielę Eucharystii sprawowanej w poznańskiej katedrze przewodniczyć będzie biskup radomski Henryk Tomasik, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Światowych Dni Młodzieży, który będzie uczestniczył w całym Forum, podobnie jak ks. Krzysztof Dukielski, odpowiedzialny za Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży. Wydarzenie zakończy panel „Oblicze miłosierdzia”, w którym wezmą udział ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, s. Małgorzata Chmielewska i Katarzyna Olubińska, wolontariuszka hospicjum.

W wydarzeniu, które organizuje Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży razem z Duszpasterstwami Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej i Gnieźnieńskiej, wezmą udział reprezentacje diecezji z całego kraju wraz z duszpasterzami. Wydział Teologiczny UAM oraz Kuria Metropolitalna w Poznaniu udostępniły wszystkie potrzebne budynki, w tym budynek Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, które będzie głównym miejscem spotkań. W organizację Forum włączył się także Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zapewniając pociągi, którymi młodzież dotrze w sobotę do Gniezna.

Jak podkreśla ks. Arkadiusz Szady, uczestnicy Forum będą nocować u rodzin, które w lipcu mogą być gospodarzami dla pielgrzymów przybywających do Poznania na Dni w Diecezji poprzedzające spotkanie z Ojcem Świętym w Krakowie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook