Poznań: spotkanie z gen. Podhorskim i sto sadzonek dębu na cześć Żołnierzy Wyklętych (zapowiedź)

msz, Poznań, 2016-02-27

Generał bryg. Jan Podhorski ps. "Zygzak", Marciniak, powstaniec warszawski i uczestnik konspiracji antykomunistycznej, represjonowany i więziony przez władze Polski Ludowej, 6 marca spotka się z młodzieżą w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w Poznaniu. Młodzi rozdadzą też sto sadzonek dębu, które zostaną posadzone na cześć Żołnierzy Wyklętych.

„To kolejna inicjatywa podjęta przez nas w odpowiedzi na apel papieża Franciszka o to, by chrześcijanie praktykowali uczynki miłosierdzia. W marcu chcemy upamiętnić Żołnierzy Wyklętych, tych, którzy nie mają własnego grobu, jak np. rotmistrz Witold Pilecki” − mówi ks. Radosław Rakowski. Inicjator akcji tłumaczy, że spotkanie z jednym z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych będzie niezwykle symboliczne.
Spotkanie poprzedzi Eucharystia sprawowana przez ks. Rakowskiego o godz. 19.30.

„Obecność na Mszy św. żołnierza Związku Jaszczurczego, Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej będzie dla młodzieży bardzo symboliczna. Generał opowie młodym o swoich bogatych doświadczeniach i dlaczego warto być wiernym wartościom ewangelicznym” − podkreśla ks. Rakowski.

Po Mszy św. młodzi rozdadzą zgromadzonym sto sadzonek dębu, które zostaną posadzone na cześć Żołnierzy Wyklętych. „Będzie to widoczny znak naszego działania w Roku Miłosierdzia” − zaznacza kapłan.

Gen. Jan Podhorski urodził się 21 czerwca 1921 r. w Budzyniu w powiecie chodzieskim. Od 1927 r. mieszkał z rodzicami w Rakoniewicach w powiecie wolsztyńskim, gdzie rozpoczął naukę w szkole podstawowej oraz nawiązał kontakty z organizacjami młodzieżowymi. W 1933 r. wstąpił do ZHP – Drużyny Harcerskiej im. T. Kościuszki. Naukę gimnazjalną i licealną kontynuował w Wolsztynie. W połowie sierpnia 1939 r. zgłosił się jako ochotnik do placówki Obrony Narodowej.

Kampanię 1939 r. rozpoczął 1 września w plutonie Obrony Narodowej. W styczniu 1940 r. wraz z innym harcerzami założył tam organizacje „Orły”. Dwa lata później przedostał się do Generalnej Guberni i przyłączył do Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy, który wszedł w skład Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ). Trafił do Grójca, gdzie kontynuował przerwaną naukę w tajnym Liceum Ogólnokształcącym i zaangażował się w działalność wywiadowczo-sabotażową. W 1944 r. część NSZ została scalona z Armią Krajową. W jej szeregach Podhorski wziął udział w powstaniu warszawskim.

Był więziony przez Niemców w stalagu IVB w Muehlbergu nad Łabą koło Drezna. Obóz został przejęty przez Sowietów 23 kwietnia 1945 r. Podhorski wrócił do Polski. W Poznaniu rozpoczął studia na Wydziale Rolno-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. Współorganizował też działalność konspiracyjną Młodzieży Wszechpolskiej, rozbitej przez Urząd Bezpieczeństwa. Został skazany na trzy lata więzienia, wyrok odbywał w więzieniu we Wronkach.
Od 1 czerwca 1993 r. był prezesem Okręgu „Wielkopolska” Związku Żołnierzy NSZ w Poznaniu, obecnie jest prezesem Rady Naczelnej Związku Żołnierzy NSZ, aktywnym działaczem organizacji kombatanckich. Mieszka w Poznaniu.
30 grudnia 2015 r. płk. Jan Podhorski został mianowany generałem brygady. Odpowiednie dokumenty w tej sprawie podpisał Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm jako święto państwowe w 2011 r.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook