Bp Bryl: akolitat to nie przywilej, a wezwanie do służby w miłości

msz, Poznań, 2016-02-28

„Akolitat to nie przywilej, a wezwanie do służby w miłości” − mówił do nowo ustanowionych akolitów archidiecezji poznańskiej bp Damian Bryl. Akolitat przyjęło 8 kleryków Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej wyjaśnił czym jest prawdziwe nawrócenie. „Słyszymy dziś mocne wezwanie do nawrócenia. Nawrócić się to zrozumieć, że grzech nigdy nie jest czymś dobrym, ale jest odwróceniem się od Pana Boga” − podkreślił.

Przestrzegał przed wchodzeniem na drogę kompromisu z jakimkolwiek grzechem. Zwrócił także uwagę, że być człowiekiem nawrócenia to znaczy dostrzec Boga w swoim życiu i odpowiedzieć na Jego obecność i działanie. „Podjęta przez was droga kapłaństwa jest odpowiedzią na Boże powołanie. Bóg zaprasza was do szczególnej służby w Kościele” − zaznaczył bp Bryl.

Apelował, by nowo ustanowieni akolici troszczyli się o pełne dbałości posługiwanie we wspólnocie Kościoła i aby tym samym pomagali wiernym odkrywać Chrystusa obecnego w Eucharystii. „Bądźcie dla nas znakiem nawrócenia, abyśmy wszyscy chcieli je podjąć” − powiedział biskup.

Akolitat jest dla kleryków etapem przygotowania do święceń diakonatu i prezbiteratu. Akolita może posługiwać przy ołtarzu, w razie potrzeby może też rozdawać wiernym Komunię św., a także, jako nadzwyczajny szafarz, zanosić ją do chorych.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook