Bp Balcerek: czytajcie słowo Boże dla zbudowania wspólnoty

msz, Poznań, 2016-03-05

Ile razy będziecie czytać słowo Boże, tyle razy będziecie to czynić dla zbudowania wspólnoty − powiedział bp Grzegorz Balcerek do 45 ministrantów, których pobłogosławił do pełnienia funkcji lektora. Msza św. w poznańskiej katedrze była centralnym wydarzeniem VII Dnia Lektora Archidiecezji Poznańskiej, odbywającego się pod hasłem „Chrzest wyzwaniem młodości”.

W ramach Dnia Lektora ministranci przed Mszą św. odbyli spotkanie formacyjne i wzięli udział w zajęciach warsztatowych w gmachu Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zwrócił uwagę, że od ponad tysiąca lat w najstarszej na ziemiach polskich katedrze rozbrzmiewa słowo Boże. − Od tylu wieków słowo Boże, słyszane w tej świątyni, oświetla drogę ludzkiego życia. Ile pokoleń w tej ponadtysiącletniej historii trwało na modlitwie, przyjmowało święcenia kapłańskie, a dziś wy w określonym przez Kościół zakresie zostaniecie włączeni do posługi − podkreślił kaznodzieja.

Zachęcał lektorów, by wzorowali się na postawie Maryi. − Bierzcie przykład z Maryi, rozważajcie słowo Boże w swoim sercu, szukając odpowiedzi na pytanie, co Pan Bóg chce mi powiedzieć przez dany fragment Pisma Świętego − mówił biskup.

Bp Balcerek pobłogosławił ministrantów do pełnienia funkcji lektora i pokropił ich wodą święconą na pamiątkę chrztu i jako znak przynależności do Chrystusa. Lektorzy otrzymali też z rąk ks. biskupa krzyże lektorskie, które mają im przypominać o odpowiedzialnym zadaniu czytania słowa Bożego, jakie zostało im powierzone w Kościele.

Lektor to ten, który czyta lekcje z Pisma Świętego podczas liturgii słowa (z wyjątkiem Ewangelii) i ewentualnie podaje intencje modlitwy powszechnej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook