Poznań: obchody ku czci św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy (zapowiedź)

bt, Poznań, 2016-03-05

W Poznaniu w niedzielę odbędzie się 23. edycja Kaziuka Wileńskiego, czyli obchodów ku czci św. Kazimierza Królewicza, patrona Polski i Litwy, którego wspomnienie liturgiczne przypada 4 marca. Organizatorem tego wydarzenia jest poznański oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Uroczyste obchody rozpoczną się o godz. 10 Mszą św. sprawowanej w poznańskiej bazylice farnej w roku 1050. rocznicy chrztu Polski oraz 630. rocznicy małżeństwa królowej Jadwigi z Jagiełłą, które zapoczątkowało chrzest Litwy i stworzyło podstawy unii polsko-litewskiej. Oprawę muzyczną liturgii zapewni muzyczna Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki.

Następnie na Starym Rynku odbędzie się Kiermasz Kaziukowy. Podczas niego można będzie zaopatrzyć się w kaziukowe palmy i serduszka oraz skosztować tradycyjnych kresowych przysmaków, takich jak bliny czy cepeliny, sękacze, chleby wileńskie, kwas chlebowy, obwarzanki i pierniki oraz nabyć wyroby rękodzieła ludowego, a także zobaczyć i posłuchać kresowych i wielkopolskich zespołów ludowych, m.in. Zespołu Pieśni i Tańca „Zgoda” z Rudomina na Litwie, Zespołu Pieśni i Tańca „Wielkopolanie”, Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej i Czarnkowskiej Orkiestry Dętej.

W ramach kiermaszu odbędzie się również prelekcja Krzysztofa Styszyńskiego pt. „Książę Mieszko I «Ojcem Chrzestnym» Polski i królowa Polski Jadwiga Andegaweńska «Matką Chrzestną» Litwy” oraz wykład dr Danuty Płygawko z Instytutu Historii UAM w Poznaniu z okazji obchodzonego Roku Henryka Sienkiewicza pt. „Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy. W 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci”.

W czasie Kiermaszu Kaziukowego zostanie także wręczona, po raz szesnasty, nagroda „Żurawina”, przyznawana, jak wyjaśnia Ryszard Liminowicz, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej (TMWiZW), osobom lub organizacjom, które szczególnie zasłużyły się dla krzewienia kultury polskiej. W tym roku otrzyma ją Zdzisław Palewicz, mer rejonu solecznickiego i wieloletni prezes Solecznickiego Rejonowego Oddziału Związku Polaków na Litwie.

Do 18 marca natomiast holu Urzędu Wojewódzkiego oglądać można wystawę z cyklu „Kresy w fotografii Wielkopolan” pt. „Z Henrykiem Sienkiewiczem na Laudzie, Wileńszczyźnie, Podolu i Wielkopolsce”.

Organizatorem kaziukowych obchodów w stolicy Wielkopolski jest działający od blisko 30 lat poznański oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Jest on również współorganizatorem kwesty przeprowadzanej na poznańskich cmentarzach w czasie uroczystości Wszystkich Świętych, z której środki co roku przeznaczane są na ratowanie zabytkowych nagrobków i kaplic na cmentarzu na Rossie w Wilnie.

W Wilnie Kaziuk świętowany jest od ponad trzystu lat. Początkowo obywał się na placu przed katedrą św. Stanisława, gdzie znajduje się grób św. Kazimierza. Później jarmark przeniesiono na plac Łukiski w centrum miasta. Mimo oficjalnego zakazu, Kaziuk odbywał się także po wojnie, gdy Litwa znajdowała się pod okupacją radziecką.

Św. Kazimierz Królewicz urodził się 3 października 1458 r. jako drugi z sześciu synów króla Polski i Litwy Kazimierza Jagiellończyka. Jednym z jego nauczycieli był Jan Długosz. Zdolny, a jednocześnie pobożny Kazimierz został namiestnikiem ojca w Koronie, a następnie podkanclerzym na Litwie, gdzie sprawiedliwymi rządami zyskał powszechny szacunek poddanych.

Zmarł 4 marca 1484 r. w Grodnie na gruźlicę płuc w wieku niespełna 26 lat. Jego śmierć wzbudziła powszechny smutek na Litwie i w Polsce. W 1602 r. papież Klemens VIII ogłosił go świętym. Św. Kazimierz jest głównym patronem Litwy i młodzieży litewskiej oraz jednym z patronów Polski.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook