Poznań: Siewcy Lednicy podczas Akademickich Gorzkich Żali (zapowiedź)

bt, Poznań, 2016-03-06

Siewcy Lednicy będą wykonawcami podczas dzisiejszych Akademickich Gorzkich Żali. Odbędą się one, jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu, o godz. 20 w kościele oo. franciszkanów w Poznaniu. Podczas Akademickich Gorzkich Żali, które przyciągają tłumy wiernych, co tydzień można usłyszeć inną, ciekawą aranżację muzyczną tego nabożeństwa.

Z inicjatywą organizowania tak niepowtarzalnej formuły Gorzkich Żali wyszło, już po raz szósty w tym roku, Duszpasterstwo Akademickie Plus działające przy poznańskim klasztorze oo. franciszkanów przy pl. Bernardyńskim. Za główny cel stawiają sobie zachęcenie młodych ludzi do rozważania Męki Pańskiej.

Poprzednie lata pokazały, że to bardzo trafiona propozycja. Przyciąga ona bowiem tłumy wiernych, a tworzone na jej potrzeby przez wybitnych poznańskich artystów przepiękne aranżacje muzyczne, m.in. w stylu modern jazz, muzyki dawnej czy elektronicznej, pomagają głęboko przeżyć to nabożeństwo pasyjne i ukazać jego piękno. Jak jednak przekonują organizatorzy, taka formuła nabożeństwa nie ma zamieniać się w koncert, ale zachęcać obecnych do włączenia się w śpiew.

– Nasza propozycja trafia przede wszystkim do młodych, którzy bardzo często kojarzą Gorzkie Żale z ich archaicznym językiem. My pokazujemy im, że również w naszych czasach to nabożeństwo może być źródłem inspiracji i wyjątkowych przeżyć duchowych – wyjaśnia w rozmowie z KAI franciszkanin o. Leonard Bielecki, duszpasterz DA Plus i współtwórca Akademickich Gorzkich Żali.

W czasie odprawianych dziś Akademickich Gorzkich Żali oprawę muzyczną nabożeństwa zapewni zespół Siewcy Lednicy działający w ramach Ruchu Lednickiego stworzonego przez śp. o. Jana Górę. Z kolei kazanie „Strapionych pocieszać” wygłosi podczas nich franciszkanin o. dr Franciszek Chodkowski, współautor programu internetowego „bEZ sLOGANU”. Będzie to kolejne rozważanie podejmujące temat uczynków miłosiernych względem duszy, z racji przeżywanego Roku Miłosierdzia.

Za tydzień, 13 marca, Gorzkie Żale wykonają członkowie zespołu wokalnego Affabre Concinui oraz uczestnicy warsztatów Gorzkich Żali. Duszpasterstwo Akademickie „Plus” zaplanowało bowiem w dniach 12–13 marca Warsztaty wokalne, którym przyświeca ta sama idea jak Akademickim Gorzkim Żalom – ukazywanie wciąż na nowo piękna tego nabożeństwa. Na potrzeby warsztatów powstała specjalna aranżacja na kilka głosów, którą uczestnicy wykonają wspólnie z prowadzącymi warsztaty śpiewakami z Affabre Concinui.

Duszpasterstwo Akademickie Plus działa przy poznańskim klasztorze Braci Mniejszych Franciszkanów od października 2010 r. zrzeszając przede wszystkim studentów i absolwentów poznańskich uczelni. Założycielem i opiekunem DA Plus jest franciszkanin o. Leonard Bielecki, rzecznik prasowy Prowincji św. Franciszka z Asyżu.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook