Poznań: Verba Sacra poświęcona kapłanom duszpasterzom

msz, Poznań, 2016-03-12

Uczestnicy pierwszej w tym roku w Poznaniu prezentacji Verba Sacra usłyszeli fragmenty rozważań Ojców Kościoła oraz śpiew w wykonaniu kleryków Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Alumni zaprezentowali rozważania św. Augustyna, św. Jana Chryzostoma, św. Cezarego z Arles, św. Grzegorza z Nazjanzu i św. Grzegorza Wielkiego.

Sobotnia prezentacja w poznańskiej katedrze była okazją do przypomnienia sobie biskupa, który udzielał nam sakramentu bierzmowania. Znakiem tej pamięci były zapalone świece w rękach uczestników wydarzenia. „Od czterech pierwsze spotkanie w nowym roku Verba Sarca poświęcamy jednemu z sakramentów. Tym razem jest to sakrament kapłaństwa” − powiedział na wstępie Przemysław Basiński.

Pomysłodawca Verba Sacra zachęcił do refleksji o biskupach, których spotkaliśmy w życiu i którzy udzielili nam sakramentu bierzmowania.

„Ojcowie starali się ukazać, jak wielką godnością jest kapłaństwo” − podkreślił w komentarzu ks. prof. dr hab. Paweł Wygralak z Wydziału Teologicznego UAM. Zwrócił uwagę, że godność kapłana wypływa z powołania go przez samego Chrystusa, który obdarza człowieka łaską uczestniczenia w swoim wiecznym kapłaństwie.

„Kapłan − dobry pasterz w swojej posłudze jest tak bardzo zjednoczony z Chrystusem, że Jego posługę możemy nazwać posługą samego Chrystusa” − zaznaczył komentator.

Rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu przypomniał, że celem posługiwania kapłana-pasterza jest troska o zbawienie dusz. „Jedynie pasterz dobrze znający swoich wiernych może im zaproponować odpowiednio przemyślane i przygotowane, a tym samym skuteczne, formy duchowego wsparcia” − zauważył ks. prof. Wygralak.

Zwrócił uwagę, że ojcowie Kościoła w swoich rozważaniach byli świadomi odpowiedzialności za zaangażowanie w duszpasterstwo, jaka ciąży na kapłanach.

Ks. prof. Wygralak podkreślił, że przesłanie Ojców Kościoła skierowane do kapłanów-pasterzy jest nadal aktualne.

Oprawę muzyczną sobotniego spotkania zapewniła Inclina aurem Schola ASD w Poznaniu.

Była to 164. prezentacja Verba Sacra.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook