Poznań: dzieje narodu powiązane są z historią chrześcijaństwa w Polsce

msz, Poznań, 2016-03-14

„Dzieje narodu powiązane są z historią chrześcijaństwa w Polsce. Można nawet powiedzieć, że bez chrztu nie byłoby państwa polskiego, nie byłoby Polaków i ich wspaniałej historii i niezwykłej kultury” − podkreślają członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim w oświadczeniu nt. jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

Cztery teksty przygotowane z inicjatywy abp. Stanisława Gądeckiego w związku z jubileuszem zaprezentowali podczas konferencji prasowej w Auli im. abp. Baraniaka przewodniczący rady − prof. dr hab. Bohdan Gruchman, prof. dr hab. Tomasz Jasiński, prof. dr hab. Jacek Kowalski, konsultor rady, oraz ks. prał. dr Paweł Deskur, sekretarz rady.

Pierwszy tekst – autorstwa abp. Marka Jędraszewskiego, który przez lata jako poznański biskup pomocniczy uczestniczył w pracach Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim, traktuje o religijnym znaczeniu chrztu. Kolejne teksty powstały po dyskusjach rady z udziałem – w charakterze konsultora – prof. Jacka Kowalskiego z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

„Kościół przez wieki był instytucją, która jednoczyła państwo, zwłaszcza w okresie rozbicia dzielnicowego. Religia stała się pomostem do powstania Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Nie do przecenienia była też rola Kościoła w okresie zaborów, okupacji i komunizmu” − zauważył prof. dr hab. Tomasz Jasiński.

Podkreślił, że bez Kościoła polskiego, jego autorytetu, a w tym nauk polskiego papieża Jana Pawła II, nie doszłoby do powstania związku „Solidarność”, która wstrząsnęła sowieckim imperium. Wskazał też na powszechny wymiar dziejów chrześcijaństwa w Polsce.

Na przenikanie się kultury polskiej i chrześcijańskiej zwrócił uwagę prof. dr hab. Jacek Kowalski. Konsultor rady zaznaczył, że kultura polska i kultura chrześcijańska są nierozłączne. „Wiara uzewnętrznia się poprzez kulturę” − stwierdził prof. Kowalski.

Przypomniał, że przez wieki Kościół był depozytariuszem kultury materialnej, towarzyszył kulturze polskiej, kiedy powstawały inne jej nurty.

Prof. Kowalski podkreślił, że nie sposób mówić o polskiej kulturze i chrześcijaństwie bez odwołania się do jej trzech głównych tajemnic: krzyża, Maryi i wolności. „Dziedzictwo wiary zobowiązuje nas do dalszego uczestnictwa i kształtowania kultury jako chrześcijan i jako katolików” − zauważył konsultor rady.

W skład Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim wchodzą reprezentanci różnych środowisk życia naukowego, kulturalnego i społecznego, wśród nich są wybitni profesorowie Polskiej Akademii Nauk i poznańskich uczelni.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook