Poznań: dyktando pokutne o chrzcie Polski

ms, Poznań, 2016-03-15

Prezydent, członkowie parlamentu i episkopatu Polski, nuncjusz apostolski, reprezentujący samego następcę św. Piotra, oraz opat generalny kanoników laterańskich – to tylko niektórzy z bohaterów V Dyktanda Pokutnego, które odbyło się w Poznaniu. – Gratuluję odwagi i dystansu do swego stanowiska, do siebie, gratuluję wzięcia udziału w tym „wydarzeniu pokutnym” – mówił do uczestników dyktanda ks. prof. Wiesław Przyczyna z Polskiej Akademii Nauk.

Tegoroczne dyktando dotyczyło 1050. rocznicy chrztu Polski. Do zmagań z ortografią zaproszono tym razem osoby i instytucje zaangażowane w przygotowanie uroczystości jubileuszowych. Był wśród nich wiceprezydent miasta Poznania, Jędrzej Solarski.

„Andrzej Polański i jego przyjaciel Michał Wojciechowski właśnie zarezerwowali dwa bilety na megawidowisko «Jesus Christ Superstar», mające się odbyć w kwietniu 2016 r. na stadionie poznańskiego Lecha. I choć pochodzący z Warszawy Michał wolałby się raczej znaleźć na arenie piłkarskiej stołecznej Legii, obok której mieści się charakterystyczny kościół Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich, to jednak – zważywszy na fakt, że z okazji jubileuszu do Poznania przybędzie wielu ważnych gości – cieszył się na samą myśl o supermusicalu” – brzmiały słowa dyktanda.

Autorem tekstu był ks. prof. Wiesław Przyczyna, przewodniczący Zespołu Języka Religijnego Rady Języka Polskiego PAN. Celem organizatorów dyktanda z Zespołu Języka Religijnego Rady Języka Polskiego PAN, Zakładu Retoryki, Pragmalingwistyki i Dziennikarstwa Instytutu Filologii Polskiej UAM oraz Radia Emaus, jest popularyzowanie poprawnej polszczyzny z zakresu słownictwa religijnego.

Uczestnicy dyktanda musieli je napisać, a następnie sprawdzali pisownię i zaznaczali błędy. W tym roku nie ogłoszono laureatów, ponieważ najlepszy wynik osiągnął uczestnik, który zrobił osiem błędów.
„To będzie zresztą niejedyna szczególna Eucharystia, w której poznaniak z Winograd i warszawiak z Pragi-Południe wezmą w tym roku udział. Obaj postanowili bowiem wybrać się jeszcze na Jasną Górę, gdzie zaplanowano uroczystość zawierzenia Matce Bożej wszystkich polskich diecezji, i do łagiewnickiego sanktuarium, gdzie przewidziano akt oddania całego kraju Chrystusowi Królowi Wszechświata” – czytamy w tekście V Poznańskiego Dyktanda Pokutnego.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook