Poznań: charytatywna Kolacja Wielkopostna

bt, Poznań, 2016-03-17

W środę wieczorem po Mszy św. parafianie z poznańskiej parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego spotkali się na Kolacji Wielkopostnej – wspólnym posiłku spożywanym w milczeniu. Po jego zakończeniu złożyli ofiarę na rehabilitację 16-letniej Oli.

Parafialne Kolacje Wielkopostne odbywają się w Poznaniu w każdą środę Wielkiego Postu po wieczornej Mszy św. o godz. 18.30. Wzorem klasztorów osoby biorące w niej udział spożywają w milczeniu skromny posiłek, słuchając wartościowej lektury.

– W tym roku w kolacjach uczestniczy około 20-25 osób. W trakcie posiłku zawsze ktoś z nas czyta lekturę duchową. Wczoraj rozpoczęliśmy „Kościół miłosierdzia”, wybór homilii i przemówień papieża Franciszka, a wcześniej czytaliśmy „Miłosierdzie to imię Boga”, również autorstwa Ojca Świętego – mówi KAI proboszcz parafii ks. Adam Błyszcz, zmartwychwstaniec.

Jak zaznacza duchowny, posiłek ma bardzo prosty charakter, a składają się na niego przede wszystkim chleb, woda i sery. – Chcemy po prostu spotkać się we wspólnocie, pomodlić razem, wyciszyć i otworzyć nasze serca na potrzebujących – wyjaśnia ks. Błyszcz, który o idei tego typu posiłków osadzonych w tradycji monastycznej dowiedział się przed laty od przyjaciół z Francji.

Po kolacji każdy jej uczestnik miał możliwość złożenia ofiary na konkretny cel charytatywny. Jak zaznacza proboszcz, w tym roku ofiary przeznaczone są na wsparcie procesu rehabilitacji jednej z parafianek, która kilka lat temu uległa bardzo poważnemu wypadkowi.

– Chcemy wesprzeć rehabilitację 16-letniej Oli, którą na terenie parafii potrącił tramwaj. Przez kilka miesięcy leżała w klinice „Budzik” w stanie śpiączki, z której została wybudzona – tłumaczy proboszcz dodając, że w poprzednich latach parafianie wspomagali m.in. hospicjum i misję zmartwychwstańców w Bułgarii.

– Podczas naszych kolacji tworzy się prawdziwa wspólnota, mimo że spożywamy je w milczeniu. Bardzo ważne jest też to, iż stanowią one okazję do tego, aby dawać coś od siebie, wspomagając ofiarami konkretny cel charytatywny – zaznacza z kolei stała uczestniczka Kolacji Wielkopostnych, Elżbieta Jagodzińska.

Kolacje Wielkopostne zostały nagrodzone w 2013 r. w konkursie na najlepszą inicjatywę parafialną pt. „Po prostu dobry pomysł” organizowanym przez poznańską rozgłośnię katolicką Radio Emaus.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook