Monstrancja i krzyż z drewna z X wieku na 1050. rocznicę Chrztu Polski

ms / mz, Poznań, 2016-03-21

Monstrancję i krzyż z drewna dębowego z czasów chrztu Mieszka I ufundowano z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski dla katedry poznańskiej. W Niedzielę Palmową poświęcił je abp Stanisław Gądecki.

„Boże Wszechmogący, od którego wszystko pochodzi, prosimy pobłogosław ten krzyż i monstrancję wykonane z drewna dębowego, pochodzącego z konstrukcji grodu Mieszka I na Ostrowie Tumskim w Poznaniu z X wieku, pamiętającego początki Państwa i Kościoła w Polsce, przygotowane dla upamiętnienia 1050. rocznicy Chrztu Polski” – brzmiała modlitwa błogosławieństwa wypowiedziana przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Paramenty liturgiczne wykonane zostały z tysiącletniego dębu udostępnionego przez Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. Na poznańskim Ostrowie Tumskim można oglądać fragmenty wałów obronnych, których konstrukcję stanowią właśnie drewniane pale. Niektóre z nich zostały ścięte w latach 966-968, kiedy to dokonał się chrzest Polski, a do Poznania przybył pierwszy biskup.

Jak mówi KAI ks. Ireneusz Szwarc, proboszcz parafii katedralnej, monstrancja i krzyż zostaną wykorzystane w liturgii Wielkiego Tygodnia. – Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie adorować będziemy w Grobie Pańskim przez całą Wielką Sobotę, a monstrancja stanie się materialnym znakiem obecności od 1050. lat Pana naszego Jezusa Chrystusa pośród ludu Bożego na polskiej ziemi – powiedział ks. Szwarc.

Komentarze (5)

Teresa

10 miesięcy, 1 tydzień temu

Od 1050 lat jesteśmy razem ,oczywiście oficjalnie.Piękny pomysł na upamiętnienie tego wydarzenia,jakim był chrzest Mieszka I , bo Dobrawa była już ochrzczona,gdy przyjechała do Polski ,prawda?

Odpowiedz

DOCIEKLIWY

10 miesięcy, 1 tydzień temu

Co jeszcze POZNAŃ wymyśli by zawrócić ludziom w głowie tak, by myśleli ze Chrzest Polski odbył się w Poznaniu !! Ale oszuści. Zostawcie poznaniacy już to NAGINANIE HISTORII . Dlaczego nie chcecie po prostu przyznać chociaż pod tym względem palmy pierwszeństwa Pierwszej Stolicy Polski - GNIEZNU !

Odpowiedz

KETNA

10 miesięcy, 1 tydzień temu

Monstrancja, jak sie nie myle, ma nieco pozniejsza historie,
i siega wieku trzynastego. Wiec w dziesiatym wieku, nie mogla byc jeszcze znana.
Historia na wyrost i falszywa, co nie znaczy, ze to mily gest, tyle,ze ofiarodwcom pomylily sie wieki.
Deby zapene juz istnialy, ane nie monstrancja.

Odpowiedz

henryk

10 miesięcy, 1 tydzień temu

Nie rozumiem tego wpisu KETNY.

Odpowiedz

J.

9 miesięcy, 1 tydzień temu

Krzyż i monstrancja zostały wykonane teraz. To tylko drewno jest z X wieku.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook