Abp Gądecki: także od kapłanów zależy przyszłość chrześcijaństwa w Polsce

ms / mz, Poznań, 2016-03-24

Nie jesteśmy ludźmi, od których nic nie zależy – mówił do kapłanów w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki. Parafrazując słowa Leszka Kołakowskiego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że gdyby Europa miała zostać owładnięta przez islam, kapłani chrześcijańscy byliby winni, kapłani okazaliby się ludźmi małej wiary.

W najstarszej katedrze na ziemiach polskich zebrało się kilkuset kapłanów, którzy pod przewodnictwem abp. Gądeckiego celebrowali Mszę. św. Krzyżma. Metropolita poznański poświęcił homilię zadaniom kapłańskim, mówił także o jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

– Pomimo wszelkich trudności, trzeba odważnie głosić integralną Ewangelię – mówił do kapłanów abp Gądecki, przypominając słowa kard. Saraha, iż nie możemy wstydzić się poruszać kwestii poważnych uchybień i dewiacji w sferze moralnej, dopasowywać się do świata forującego swobodę obyczaju oraz relatywizm religijny i etyczny.

– Jeśli boimy się żywo piętnować ohydne prawa związane z nową światową etyką mówiące o małżeństwie, rodzinie pod różnymi postaciami, aborcji, prawa całkowicie sprzeczne z prawami natury i prawami Bożymi, a które są promowane i narzucane przez narody i kultury zachodnie za pomocą mass mediów i dzięki ich potędze ekonomicznej, wówczas prorocze słowa spadają na nas niczym groźne boskie upomnienie – cytował kard. Saraha abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wskazywał kapłanom na konieczność połączenia gorliwości i pokory. – Każdy kapłan potrzebuje nieustannej modlitwy. Każdy z kapłanów winien tak zaprogramować swój dzień, aby znalazło się w nim poczesne miejsce na modlitwę – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański podkreślił także rolę kapłańskiej ascezy, umiejętności przebaczania i oczyszczania, a także przeżywania cierpienia.

Przypominając kapłanom o jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski abp Gądecki zauważył, iż od momentu chrztu Mieszka cała formacja chrześcijańska dokonująca się w naszej Ojczyźnie miała być odwoływaniem się do chrztu świętego jako daru i zadania. – Niestety, niekiedy brakowało nam konsekwencji, a nawet świadomości, że zostaliśmy ochrzczeni – mówił metropolita poznański.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podziękował duchownym za codzienny, kapłański trud. – Udziałem wielu z Was jest radość i entuzjazm, inni być może cierpią, są zmęczeni, lub czują się zagubieni. We wszystkich pragnę uszanować wizerunek Chrystusa, który otrzymaliście wraz ze święceniami, owo niezatarte „znamię”, które wyróżnia każdego z Was – mówił abp Gądecki.

Komentarze (2)

ksiądz antyklerykał

10 miesięcy temu

Ekscelencjo, myślę że powinno być " przede wszystkim od kapłanów zależy chrześcijaństwo w Polsce"

Odpowiedz

ksiądz

10 miesięcy temu

"gdyby Europa miała zostać owładnięta przez islam, kapłani chrześcijańscy byliby winni, kapłani okazaliby się ludźmi małej wiary." - nie tylko kapłani, ale także biskupi, którzy boja się zabrać zdecydowany głos w sprawie inwazji islamu

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook