Przemyska

18 lutego 2019 | 12:46

Siostra Julia Szteliga przełożoną michalitek

Obradująca w Miejscu Piastowym kapituła generalna Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła wybrała siostrę Julię Szteligę na nową przełożoną generalną zgromadzenia. Powołano także zarząd wspólnoty zakonnej.

17 lutego 2019 | 02:00

Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej pochodzi z Bełza na Ukrainie

O Madonnach dawnej archidiecezji lwowskiej mówił Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie podczas prelekcji wygłoszonej w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Badacz historii Kresów przytoczył dzieje obrazów, które przez lata przyjmowały kult na terenie dawnej Rzeczpospolitej. Przypomniał, że czczony na Jasnej Górze słynny wizerunek Matki Bożej pochodzi z Bełza, znajdującego się obecnie na Ukrainie, zaledwie 4 km od granicy z Polską.

14 lutego 2019 | 10:52

Kalwaria Pacławska: ponad 160 osób na Zimowym Franciszkańskim Spotkaniu Młodych

Ponad 160 osób bierze udział w 13. Zimowym Franciszkańskim Spotkaniu Młodych, które odbywa się w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Tegoroczne hasło brzmi: „Nowe życie”. ZFSM rozpoczął się w poniedziałek i potrwa do soboty (11–16 lutego).

12 lutego 2019 | 19:44

Nowy Zagórz: pogrzeb ks. Eugeniusza Dryniaka – kapelana „Solidarności”

W Nowym Zagórzu odbył się 12 lutego pogrzeb ks. prałata Eugeniusza Dryniaka, który był tutaj proboszczem od początku powołania parafii w 1990 r. W latach 80. był również aktywnym działaczem opozycyjnym i kapelanem „Solidarności”, za co otrzymał odznaczenia państwowe i związkowe. Mszy pogrzebowej przewodniczył abp Adam Szal.

11 lutego 2019 | 19:18

Abp Michalik: cierpienie nigdy nie jest bez sensu

Cierpienie nigdy nie jest bez sensu – przekonywał abp Józef Michalik, który przewodniczył Mszy św. dla chorych w kościele św. Józefa Sebastiana biskupa w Przemyślu. Na terenie tej parafii znajduje się szpital wojewódzki.

10 lutego 2019 | 15:41

Przemyśl: dziś mija 79. rocznica pierwszych deportacji na Sybir

W kościele pw. Świętej Trójcy oraz na nieczynnej rampie kolejowej, skąd w 1940 r. wywożono ludzi na Sybir, odbyły się przemyskie uroczystości masowych deportacji Polaków. Rozpoczęły się one dokładnie 79 lat temu – 10 lutego 1940 r.

02 lutego 2019 | 18:22

Potrzeba nam wierności i wytrwałości

Sama wytrwałość nie wystarczy. Potrzeba wierności, która nadaje powołaniu nowego dynamizmu – wskazywał o. Tomasz Protasiewicz OFMCap., wikariusz prowincjalny kapucynów, podczas Mszy Świętej z udziałem osób konsekrowanych z archidiecezji przemyskiej. Przewodniczył jej abp Adam Szal, a sprawowana była w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (braci kapucynów) w Krośnie.

31 stycznia 2019 | 22:25

Przemyśl: przygotowania do jubileuszu 350-lecia Bractwa św. Józefa

Do jubileuszu 350-lecia Bractwa św. Józefa przygotowują się karmelici bosi w Przemyślu. Ta grupa modlitewna i jednocześnie jedna z bardziej znanych form duszpasterstwa karmelitańskiego powstała na przemyskim Karmelu w 1669 roku, niedługo po reformie zakonu. Skupia obecnie kilkudziesięciu mężczyzn.

26 stycznia 2019 | 18:52

Przemyśl: poświęcenie figury Anioła Stróża Polski

Abp Adam Szal poświęcił w sobotę 26 stycznia przy archikatedrze w Przemyślu figurę Anioła Stróża Polski. Jest to druga taka figura w kraju. Miejsce nie jest przypadkowe – właśnie w tej okolicy widzenie anioła miał mieć bł. ks. Bronisław Markiewicz. Wydarzeniu towarzyszył koncert kolęd w wykonaniu zespołu Mała Armia Janosika – największej kapeli góralskiej na Podhalu.

26 stycznia 2019 | 15:29

Krosno: ok. 300 osób na „Panamie w Krośnie”

Ok. 300 osób wzięło udział w „Panamie w Krośnie”. Czuwanie dla młodzieży odbyło się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w piątek wieczorem. – Mogliśmy chociaż trochę się zjednoczyć z młodzieżą, która jest w Panamie – powiedziała KAI jedna z uczestniczek.

1 2 3 172
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.