Przemyśl: Orszak Trzech Króli w asyście aniołów

mf, Przemyśl, 2016-01-06

„Chcemy razem z trzema Królami, którzy byli naszymi reprezentantami tam przy żłóbku Chrystusa, i my oddać pokłon Nowonarodzonemu” - mówił w Przemyślu bp Adam Szal podczas Mszy Świętej wieńczącej Orszak Trzech Króli w asyście Aniołów. „Chcemy przebyć wędrówkę do Betlejem. Wędrówkę ulicami naszych miast, ulicami naszego życia. Chcemy wejść w ten pochód, który przez dwa tysiące lat niezmordowanie wędruje po to, aby poznać Chrystusa jako naszego Zbawiciela” - mówił bp Szal.

Orszak Trzech Króli w asyście Aniołów już po raz kolejny przeszedł ulicami Przemyśla. Inicjatywa, która z roku na rok gromadzi coraz większą rzeszę ludzi, już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych i religijnych miasta.

Orszak rozpoczął się na placu Niepodległości, gdzie pod pomnikiem św. Jana Pawła II organizatorzy przywitali aniołów i mędrców, a następnie młodzież z oratorium sióstr michalitek przedstawiła okolicznościową scenkę pt. „Pałac Heroda”. Młodzi aktorzy wcielili się w postacie Heroda i jego świty, by pokazać oburzenie króla na wieść o narodzinach Bożego Syna. Stąd Trzej Królowie wyruszyli na poszukiwanie miasta Betlejem.

Następnie pochód udał się pod kościół oo. Franciszkanów, gdzie nowicjusze przedstawili scenkę związaną z obchodzonym w tym roku Nadzwyczajny Jubileuszem Miłosierdzia. Tam właśnie Mędrcy dostrzegli gwiazdę prowadzącą ich do Betlejem.

Przemyskie Betlejem umiejscowione zostało w rynku, gdzie trzej królowie złożyli dary nowo narodzonemu Królowi. Tam całe miasto jednoczyło się na wspólnym kolędowaniu.

Przemyski orszak ma szczególny wymiar. Jest on związany z historią z 1863 roku, kiedy to dwom młodzieńcom Józefowi Dąbrowskiemu i Bronisławami Markiewiczowi przechadzającymi się ulicami Przemyśla, ukazała się postać przepowiadająca przyszłe losy Polski. Przyszły kapłan, błogosławiony i założyciel Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, uznał, że był to Anioł Stróż Polski. Oprócz trzech Króli, w orszaku wzięli udział podhalańczycy, samorządowcy, mnóstwo dzieci przebranych w postacie aniołów.

Organizatorami orszaku byli: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek oraz Katolicka Świetlica „Oratorium”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: arcybiskup Józef Michalik, metropolita przemyski oraz Robert Choma - prezydent miasta Przemyśl

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook