Kalwaria Pacławska: zakończyło się 10. Zimowe Franciszkańskie Spotkanie Młodych

pab, Kalwaria Pacławska, 2016-02-21

W Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla zakończyło się 10. Zimowe Franciszkańskie Spotkanie Młodych (ZFSM). Wzięło w nim udział 140 osób. Hasło spotkania brzmiało „Układ otwarty” i oznaczało, że w relację miłości między Bogiem Ojcem, Jezusem i Duchem Świętym jest zaproszony każdy człowiek.

„Układ otwarty to układ miłości trwający między Bogiem, Jezusem i Duchem Świętym. W tą relację możesz być wpisany właśnie Ty, do tego Bóg nieustannie Cię zaprasza. Na miłości bowiem opiera się cała wiara. Każdy z nas jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Taka też jest relacja z Bogiem. On chce być blisko nas, tęskni i zawsze czeka aż będziemy gotowi odpowiedzieć na Jego pukanie” – tak organizatorzy wyjaśniają temat tegorocznego Zimowego FSM-u.

Podczas Spotkania młodzież spotkała się z o. Szymonem Chabińskim, który był proboszczem w Limie, w czasie gdy o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski zostali zamordowani. Dzięki temu uczestnicy mogli dokładnie poznać losy błogosławionych męczenników peruwiańskich.

O. Piotr Dąbek, asystent prowincjalny do spraw powołań w swojej konferencji zaznaczał, że nie można doświadczyć „Układu otwartego”, czyli miłości Pana, jeżeli człowiek posiada zły obraz Boga, ponieważ nie będzie chciał Go w swoim życiu.

Podczas ZFSM-u był również czas na dzień skupienia i okazja do spowiedzi. Prowadzący rekolekcje o. Marcin Drąg wyjaśniał, że spowiedź to moment, w którym umiera tylko grzech, a nie człowiek. Przypomniał, że dzięki Jezusowi, który zapłacił nasze rachunki na krzyżu, możemy zawsze skorzystać z sakramentu uzdrowienia bez obaw. - Raj jest właściwym domem człowieka i dzięki, między innymi, spowiedzi możemy wracać do Raju, nawet jeżeli trochę zboczyliśmy z drogi – mówił.

Jedną z przygotowanych atrakcji była gra miejska. Uczestnicy w kilkuosobowych grupach ruszyli w teren, mając do wykonania różne zadania. Jednym z nich było ulepienie bałwana, a zadanie było o tyle trudne, że w Kalwarii Pacławskiej nie ma obecnie śniegu.

Zimowe Franciszkańskie Spotkanie Młodych trwało od poniedziałku do soboty (15 – 20 lutego) w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. Zgromadziło 140 osób z Podkarpacia oraz z Warszawy, Wrocławia i Dąbrowy Górniczej.

Organizatorem spotkania była krakowska prowincja franciszkanów konwentualnych oraz Klasztor i Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook