Leżajsk: dziś przypada 230. rocznica śmierci cadyka Elimelecha

pab, Leżajsk, 2016-03-01

Tysiące Żydów z całego świata modli się dzisiaj przy grobie cadyka Elimelecha w Leżajsku z okazji 230. rocznicy jego śmierci. W tym roku, ze względu na rok przestępny w kalendarzu żydowskim, chasydzi będą świętować tę rocznicę dwukrotnie. Po raz kolejny przyjadą na Podkarpacie 31 marca.

Grób Elimelecha jest obecnie najliczniej i najchętniej odwiedzanym grobem cadyka nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Taką pielgrzymkę każdy Żyd powinien odbyć przynajmniej raz w życiu.

Chasydzi wierzą, że w rocznicę śmierci cadyka, jego dusza przebywa w pobliżu miejsca pochówku jego doczesnych szczątków. Na kwitełach, czyli małych karteczkach spisują intencje, które zanoszą do Boga za jego pośrednictwem.

Cadyk Elimelech zmarł, według kalendarza żydowskiego, 21. dnia miesiąca Adar. Ze względu na rok przestępny, przypada on dwukrotnie – według kalendarza powszechnego 1 i 31 marca.

Grobowiec nazywany ohelem składa się z trzech części: centralnej z nową macewą cadyka, otoczonego kutą kratą i dwóch pomieszczeń, jednym dla mężczyzn, drugim dla kobiet. Do dnia dzisiejszego zachowała się oryginalna macewa cadyka Elimelecha z 1786 roku. W osobnym pomieszczeniu modlą się kobiety, a w osobnym mężczyźni. Wcześniej wchodzą do mykwy, w celu dokonania rytualnego obmycia. Po modlitwie jedzą koszerny posiłek.

Elimelech Weisblum z Leżajska żył w latach 1717–1786. Był rabinem, jednym z pierwszych cadyków w historii judaizmu, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli chasydyzmu. Napisał Noam Elimelech, czyli „Łagodność Elimelecha” - jedno z podstawowych dzieł chasydyzmu.

Cadyk to charyzmatyczny przywódca chasydyzmu. Jest to odłam judaizmu, który głosił odnowę religijną wśród Żydów. Obecnie chasydzi są pełnoprawnymi członkami obozu judaizmu ortodoksyjnego, przeciwnikami jakichkolwiek zmian w doktrynie judaizmu, broniącymi wszelkich prawd ortodoksji.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook