Kalwaria Pacławska: Misterium Męki Pańskiej

pab, Kalwaria Pacławska, 2016-03-20

Tradycyjne Misterium Męki Pańskiej odbyło się po raz kolejny w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Zgromadziło kilka tysięcy osób z południowo-wschodniej Polski. W biblijne postaci wcieliło się ok. 50 aktorów-amatorów.

Inscenizacja przedstawia ostatnie sceny z życia Jezusa od ostatniej wieczerzy po śmierć na krzyżu. W biblijne postacie wcielają się mieszkańcy okolicznych miejscowości. Nad przebiegiem czuwają franciszkanie konwentualni, którzy w Kalwarii Pacławskiej mają swój klasztor. Trasa przemarszu wiedzie stromą drogą, która prowadzi przez polany i las. Wraz z aktorami pokonują ją pielgrzymi.

O. Piotr Reizner, kustosz Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej podkreśla, że misterium nie należy traktować jak teatru. – To ma być przeżycie, modlitwa. Dobra gra aktorska pomaga, ale najważniejsze są emocje, które prowadzą do relacji z Bogiem, a to z kolei prowadzi do wiary – mówi.

Pierwsze misterium na dróżkach kalwaryjskich zorganizowano w 1995 r. Wówczas przygotowali je niemal wyłącznie franciszkanie. Obecnie zakonnicy praktycznie nie odgrywają żadnych ról, ale nadal koordynują przygotowania i przebieg misterium.

Kolejna okazja uczestniczenia w misterium w Kalwarii Pacławskiej nadarzy się w Wielki Piątek w samo południe. Po jego zakończeniu, o godz. 16.00 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook