Proces księdza oskarżonego o znęcanie się nad dziećmi umorzony

pab / br, Brzozów, 2016-03-31

Proces księdza oskarżonego o znęcanie się nad dziećmi umorzony Fot. controlarms - flickrCC

Sąd Rejonowy w Brzozowie umorzył w środę postępowanie wobec ks. Stanisława K. oskarżonego o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad czwórką dzieci i doprowadzenie jednego z nich do samobójstwa. Proces byłego proboszcza parafii Hłudno toczył się po raz drugi.

Sąd uznał duchownego winnym naruszenia nietykalności cielesnej dzieci. Ze względu jednak na to, że czyn ten jest przestępstwem ściganym z oskarżenia prywatnego, a jego karalność już się przedawniła, postępowanie przeciwko księdzu zostało umorzone.

Wyrok nie jest prawomocny. Apelację zapowiadają pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych, czyli pokrzywdzonych i ich rodziców. Prokuratura również rozważa takie rozwiązanie.

Cały proces oraz uzasadnienie orzeczenia było niejawne. Sąd zdecydował o tym, ze względu na dobro pokrzywdzonych i ich bliskich.

Był to już drugi proces w tej sprawie. Pierwszy trwał przez pięć lat. Rozstrzygnięcie nastąpiło w lutym 2013 r. Wówczas Sąd Rejonowy w Brzozowie skazał księdza K. na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad 13-letnim Bartkiem i trzema dziewczynkami.

Sąd uznał na podstawie zgromadzonych dowodów, że duchowny bił dzieci, krzyczał na nie, a chłopca oskarżał także o kradzież pieniędzy. Zdaniem sądu, nie miało to jednak wpływu na samobójczą śmierć nastolatka. Ks. Stanisław K. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Od wyroku odwołała się obrona, prokuratura i oskarżyciele posiłkowi. Sąd Okręgowy w Krośnie uchylił wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd I instancji. Wskazał m.in. brak opinii biegłych dotyczących oskarżonego. Zwrócił też uwagę na niekompletne uzasadnienie wyroku.

Rozprawa, rozpoczynająca drugie postępowanie sądowe, doszła do skutku przy czwartej próbie w sierpniu 2015 r. Za pierwszym razem została odroczona na wniosek obrońcy księdza, który zbyt późno odebrał zawiadomienie o terminie rozprawy. Za drugim i trzecim razem powodem był pobyt oskarżonego księdza w szpitalu.

13-letni Bartek popełnił samobójstwo w grudniu 2007 r. Po tej tragedii ks. Stanisław K. zrezygnował z probostwa w Hłudnie i został przeniesiony do innej parafii.

 

Komentarze (2)

amen

6 miesięcy, 4 tygodnie temu

jeśli się nie nawrócimy czeka nas "dobra zmiana"

Odpowiedz

KETNA

6 miesięcy, 4 tygodnie temu

Gdzie biskup ? Dlaczego ow proboszcz, nie zostal zawieszony w czynnosciach kaplanskich do czasu wyjasnienia sprawy. IRLANDIE mamy za soba, a NOWA tworzona jest w polskim episkopacie. BISKUPI - WSTYD.
DZIECKO NIE ZYJE, A PROBOSZCZ " BIJE DZIECI " W NOWEJ PARAFII.

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook