Bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze informacje wybrane specjalnie dla Ciebie.

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej. Szczegóły na stronie www.kai.plX

Przemysko-Warszawska (greckokatolicka)

10:19 / 21-05-2017

Grekokatolicy z Polski, Słowacji i Ukrainy pielgrzymowali do Łagiewnik

Kilkutysięczna pielgrzymka grekokatolików z Polski, Słowacji, Ukrainy przybyła 20 maja do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. – Brak pojednania, zamknięte granice, zarówno te polityczne, jak i te w sercach ludzkich, były i są przyczyną wszelkich konfliktów oraz wojen – podkreślił abp Eugeniusz Popowicz w homilii.

23:45 / 12-05-2017

Lublin: odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Michała Łesiowa

Tablicę upamiętniającą prof. Michała Łesiowa, wybitnego slawisty, odsłonięto dziś w gmachu Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Przez wiele lat naukowiec był lektorem lubelskiej wspólnoty grekokatolików. Wieczorem w cerkwi greckokatolickiej p.w. Narodzenia NMP odbyło się uroczyste nabożeństwo Panachidy w intencji profesora.

13:25 / 12-05-2017

W niedzielę ogólnopolska zbiórka na odnowę cerkwi na Świętej Górze Jawor

W najbliższą niedzielę 14 maja w świątyniach greckokatolickich w Polsce zostanie przeprowadzona zbiórka finansowa na rzecz remontu cerkwi na Świętej Górze Jawor. Taką decyzję podjęto na spotkaniu przedstawicieli rad parafialnych protoprezbiteratu krakowsko-krynickiego z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, greckokatolickim metropolitą przemysko-warszawskim.

12:09 / 07-05-2017

Morąg: srebrny jubileusz parafii greckokatolickiej

Srebrny jubileusz istnienia obchodziła 6 maja greckokatolicka parafia pw. św. Jerzego Zwycięzcy w Morągu. Uroczystościom przewodniczył abp Eugeniusz Popowicz – metropolita archidiecezji przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego.

09:06 / 30-04-2017

Biskupi greckokatoliccy: dzięki Cerkwi nie tracimy naszej narodowej tożsamości

Dzięki Cerkwi nie tracimy naszej narodowej tożsamości – stwierdzają biskupi Kościoła greckokatolickiego w Polsce: abp Eugeniusz Popowicz i bp Włodzimierz Juszczak w liście na 70. rocznicę Akcji „Wisła”. Ma być on odczytany w cerkwiach w dzisiejszą niedzielę 30 kwietnia.

13:50 / 21-04-2017

Przesłanie biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce w sprawie uczczenia 70. rocznicy akcji „Wisła” (dokumentacja)

Chociaż mija już siedemdziesiąt lat od czasu kiedy nasi przodkowie byli zmuszeni, ze łzami w oczach, porzucić swoje domy oraz swoją ziemię ojczystą, nie możemy zapominać o tym, co się wtedy stało i co do chwili obecnej jest bolącą raną – piszą biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce z przesłaniu z okazji 70. rocznicy akcji „Wisła”.

13:50 / 16-04-2017

Abp Popowicz: Wielkanoc to święta nadziei, że na końcu zawsze triumfuje dobro

Wielkanoc to święta nadziei, że na końcu zawsze triumfuje dobro – powiedział abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego. W tym roku wierni tej wspólnoty przeżywają Wielkanoc w tym samym dniu, co Kościół zachodni.

12:52 / 15-04-2017

Wielka Sobota w Kościele greckokatolickim

Wielka Sobota w Kościele greckokatolickim jest czasem, kiedy wierni adorują płaszczenicę – ikonę z wizerunkiem Jezusa złożonego do grobu. Święci się też pokarmy na wielkanocny stół.

10:52 / 14-04-2017

Wielki Piątek w Kościele greckokatolickim

Wielki Piątek w Kościele greckokatolickim jest dniem ścisłego postu. Podobnie jak w obrządku łacińskim, nie odprawia się Mszy św. W cerkwiach nie buduje się Ciemnicy ani Bożego Grobu. Zamiast tego wystawiana jest ikona nazywana płaszczenicą.

12:59 / 13-04-2017

Abp Popowicz: praca naszych kapłanów ma charakter misyjny

– Praca kapłanów greckokatolickich w Polsce ma charakter misyjny – mówi KAI abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego. Dziś, podobnie jak Kościół obrządku łacińskiego, obchodzi on Wielki Czwartek – pamiątkę ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii.

1 2 3 21
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.