Bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze informacje wybrane specjalnie dla Ciebie.

Depesze KAI:

Przemysko-Warszawska (greckokatolicka)

21:20 / 19-01-2017

Chrześcijanie wschodni świętowali Jordan, czyli uroczystość Objawienia Pańskiego

Prawosławni i grekokatolicy obchodzili uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie nazywaną Jordanem. W Przemyślu w uroczystościach wraz z grekokatolikami wziął udział m.in. metropolita przemyski obrządku łacińskiego abp Adam Szal.

11:51 / 07-01-2017

Biskupi greckokatoliccy: Boże Narodzenie powinno rodzić w nas dobre uczynki

Jak radość świętowania Bożego Narodzenia przekształca się na dobre uczynki, nie takie „przy okazji”, na fali przedświątecznych emocji, ale regularne, zrodzone przez solidarność z innymi – takie pytanie stawiają biskupi Kościoła greckokatolickiego w Polsce w liście pasterskim na tegoroczne Boże Narodzenie.

12:15 / 06-01-2017

Abp Popowicz w orędziu na Boże Narodzenie: z narodzeniem Jezusa Bóg daje nam nową nadzieję

Z narodzeniem Jezusa Bóg daje nam nową nadzieję, jakże odmienną od tej, którą nieraz dają nam ludzie. Boża obietnica nigdy nie zawodzi – mówi w bożonarodzeniowym orędziu do wiernych abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego. Wierni tego Kościoła, podobnie jak i innych Kościołów wschodnich, dzisiaj obchodzą wigilię Bożego Narodzenia.

08:14 / 06-01-2017

Kościół greckokatolicki obchodzi dziś Wigilię Bożego Narodzenia

Zgodnie z kalendarzem juliańskim, Kościół greckokatolicki obchodzi dzisiaj Wigilię Bożego Narodzenia. Wieczorem wierni gromadzą się w rodzinach na wieczerzy, a później idą do cerkwi na nabożeństwo.

09:45 / 24-12-2016

Boże Narodzenie w Kościele greckokatolickim

Kościół greckokatolicki w Polsce Boże Narodzenie obchodzi – podobnie jak prawosławny – 7 stycznia, a świętowanie trwa trzy dni. Różnica wynika z faktu, że Kościół greckokatolicki w liturgii stosuje kalendarz juliański, a nie gregoriański, tak jak Kościół rzymskokatolicki.

20:41 / 28-11-2016

Kościół greckokatolicki rozpoczął Post Filipowy – czas przygotowania do Bożego Narodzenia

W Kościele greckokatolickim okres przygotowania do Bożego Narodzenia trwa 40 dni. Nazywa się on Postem Filipowym od imienia apostoła, którego wspomnienie wypada w przeddzień rozpoczęcia postu.

12:52 / 06-07-2016

Biskupi greckokatoliccy apelują o modlitwę

Patriarcha Światosław i biskupi Kościoła greckokatolickiego apelują o modlitwę za ofiary konfliktu polsko-ukraińskiego.

10:59 / 01-05-2016

Dziś Wielkanoc w Kościele greckokatolickim

Wierni Kościoła greckokatolickiego obchodzą dzisiaj Wielkanoc. Rano w cerkwiach odprawiane były uroczyste jutrznie rezurekcyjne. Zwierzchnik grekokatolików w Polsce abp Eugeniusz Popowicz przewodniczył liturgii w Sanktuarium Maryjnym „Brama Miłosierdzia” w Jarosławiu.

13:08 / 24-04-2016

Grekokatolicy obchodzą dzisiaj Niedzielę Palmową i rozpoczynają Wielki Tydzień

Wierni Kościoła greckokatolickiego przeżywają dzisiaj Niedzielę Palmową, która rozpoczyna Wielki Tydzień, nazywany też Tygodniem Męki (Strasnyj Tyżdeń). W tym roku Kościoły wschodnie Wielkanoc obchodzą dopiero 1 maja.

13:23 / 20-03-2016

Abp Popowicz w I niedzielę Wielkiego Postu w Kościele greckokatolickim

– Wielki Post jest okresem wyjątkowym w liturgii każdego Kościoła lokalnego – mówi abp Eugeniusz Popowicz, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Wierni tej wspólnoty przeżywają dzisiaj I niedzielę wielkopostną.

1 2 3 20
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.