Grekokatolicy obchodzą dziś wigilię Jordanu

pab, Przemyśl, 2016-01-18

Wierni Kościoła greckokatolickiego obchodzą dzisiaj wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego, nazywaną popularnie Jordanem. Wieczorem w cerkwiach odprawiane są Msze św. z obrzędem poświęcenia wody. Takie same obrzędy będą odprawiane jutro, tyle że nad rzekami.

Objawienie Pańskie należy do najważniejszych świąt w liturgii wschodniej. Upamiętnia ono chrzest Pana Jezusa w rzece Jordan, dlatego popularnie nazywane jest Jordanem. Wierni zgromadzą się na nabożeństwach połączonych z poświęceniem wody.

Takie liturgie odprawia się już dziś wieczorem w świątyni. – W przeddzień kładzie się akcent na chrzest Chrystusa, a w samą uroczystość na objawienie się Pana Boga w Trójcy Jedynego – mówi abp Eugeniusz Popowicz, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

Główne uroczystości odbędą się jutro. Wierni gromadzą się najpierw w świątyniach, a potem udają się nad rzekę na obrzęd Wielkiego Jordańskiego Poświęcenia Wody. W Przemyślu Msza św. rozpocznie się w soborze archikatedralnym pw. św. Jana Chrzciciela o godz. 9.00. Modlitwie będzie przewodniczył metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz. Udział w nim wezmą także przedstawiciele duchowieństwa i wierni obrządku łacińskiego.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook