Ks. prof. Sławomir Fundowicz i prof. Janusz Drob laureatami nagrody "Mój Radom"

rm, Radom, 2011-10-16

Ks. prof. Sławomir Fundowicz i zmarły w lutym prof. Janusz Drob zostali laureatami tegorocznej nagrody "Mój Radom", przyznawanej osobom fizycznym, organizacjom społecznym i instytucjom, które swoim działaniem przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w 16 października podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Biznesu im. Biskupa Jana Chrapka w Radomiu, która była w 2002 roku pomysłodawcą ustanowienia nagrody.

Ks. prof. Sławomir Fundowicz podziękował za przyznane wyróżnienie. - Cieszę się, że obok pracy naukowej mogę swój czas poświęcać działalności społecznej. Jest to zobowiązujące - powiedział 46-letni ks. Fundowicz. Jest on członkiem Stowarzyszenia Kanonistów Polskich oraz Stowarzyszenia Edukacji Administracji Publicznej. Od 2002 r. jest kanclerzem Kurii Biskupiej w Radomiu. Jest również członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu teatrologii na KUL, obecnie studiuje kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jest wykładowcą w Katedrze Prawa Administracyjnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prezesem Parafialnego Klubu Sportowego w Makowcu oraz wielkim miłośnikiem szachów. Jest również przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Szachowego.

Od dwóch lat prowadzi Fundację Fundowiczów. Od samego początku fundacja postawiła na wspieranie dzieci i młodzieży uzdolnionej w zakresie nauki, sztuki i sportu, wspieranie i upowszechnianie dostępu do dóbr kultury. Rozpowszechnia i rozwija znajomości języków obcych, promuje region świętokrzyski, współpracuje z innymi fundacjami, stowarzyszeniami, organizacjami, a także osobami fizycznymi w zakresie popularyzacji celów fundacji. W biurze fundacji znajduje się biblioteka, sala spotkań oraz kawiarenka. Są także stanowiska komputerowe z dostępem do internetu.

Z kolei nagrodę w imieniu zmarłego prof. Janusza Droba odebrała żona Monika Romańska-Drob. Nagroda została przyznana za dorobek naukowy i postawę społeczną. Za wkład w życie akademickie Radomia i działalność na rzecz dobrego imienia miasta i regionu. - Jestem zaskoczona tą nagrodą. Cieszę się, bowiem nagroda nawiązuje do osoby biskupa Jana Chrapka, który jest patronem tej uczelni - powiedziała laureatka nagrody. Prof. Drob był historykiem, od początku swojej kariery zawodowej był związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Od 2002 roku kierował Katedrą Historii XVI-XVIII w. Zmarły naukowiec jest autorem licznych publikacji, w tym książek oraz podręczników do historii nowożytnej. Był lubiany przez studentów. Był też rektorem Wyższej Szkoły Biznesu im. bpa Jana Chrapka w Radomiu.

Wyróżnieniem "Mój Radom" nagradzane są osoby, które zasłużyły się dla Radomia i ziemi radomskiej przez działalność publiczną, przedsięwzięcia charytatywne, gospodarcze i inicjatywy społeczne. Laureatami nagrody są "osoby, mające w swoim dorobku wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną lub zasłużyły się dla regionu szczególnymi osiągnięciami w pracy zawodowej i działaniach promocyjnych". Nagrodą jest tradycyjnie kwota pieniężna oraz statuetka z brązu wykonana według projektu rzeźbiarza Karola Badyny z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Pierwszym honorowym laureatem nagrody został biskup senior Edward Materski, współtwórca oraz pierwszy ordynariusz diecezji radomskiej i honorowy obywatel Radomia. W gronie laureatów znaleźli się również architekt, działacz społeczny i samorządowy Tadeusz Derlatka, polityk i wykładowca akademicki dr Zbigniew Kuźmiuk oraz wieloletni nauczyciele i wychowawcy młodzieży państwo Anna i Stanisław Banaszkiewiczowie a także Robert Grudzień, twórca i organizator międzynarodowego festiwalu muzyki organowej i kameralnej. Nagrodę honorową otrzymał również człowiek bliski wielu radomianom, w tym również biskupowi Chrapkowi, ks. Józef Obrembski, wileński obrońca wiary i polskości. W zaszczytnym gronie laureatów jest także dotychczasowy ordynariusz diecezji radomskiej abp Zygmunt Zimowski oraz dwaj wybitni księża związani z naszym regionem: założyciel Katolickiego Ruchu Antynarkotycznego KARAN ks. dr Bronisław Rosik oraz dyrektor Katolickiego Centrum Młodzieży ARKA ks. Andrzej Tuszyński.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook