Radom: górale z Beskidu Żywieckiego z koncertem kolęd dedykowanym bp. H. Tomasikowi

rm, Radom, 2016-01-06

Górale z Beskidu Żywieckiego wystąpili z koncertem kolęd w Radomiu i Jastrzębi. Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "Gilowianka" z Gilowic jeden koncert dali w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny. Był on dedykowany biskupowi Henrykowi Tomasikowi z racji przypadającej 6 stycznia 23. rocznicy święceń biskupich. Głównym konsekratorem sakry był św. Jan Paweł II.

Organizatorem koncertu było Muzeum Wsi Radomskiej. - Muzyką i śpiewem przekazujemy dzisiaj życzenia ordynariuszowi radomskiemu, aby całe jego życie było wypełnione radością i nadzieją - powiedziała Ilona Jaroszek, dyrektor skansenu. Życzenia składał także ks. Krzysztof Ćwiek, proboszcz radomskiej katedry. W koncercie uczestniczył bp Henryk Tomasik.

Marian Ormaniec, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca "Gilowianka" powiedział, że główną cechą zespołu jest wielopokoleniowość. - To już piąte pokolenie śpiewa i tańczy w zespole. Mamy już 53 lat - nie krył radości Marian Ormaniec.

Przed południem odbył się koncert w kościele w Jastrzębi koło Radomia. - Atmosfera była niesamowita. Byłam zaskoczona, bo ludzie nie chcieli nas wypuścić z kościoła. Nie przeżyłam czegoś podobnego w 16-letniej mojej obecności w zespole - powiedziała Zofia Kudzia, przewodnicząca Towarzystwa Wspierana Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Gilowianka".

Trzeci z koncertów odbędzie się 7 stycznia o godzinie 12.00 w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu.

Zespół „Gilowianka” założyli Jan Gąsiorek i Olimpia Ormaniec, która była wieloletnim kierownikiem i choreografem zespołu. Jej dzieci i wnuki tańczą i śpiewają obecnie w odmłodzonym, 80-osobowym zespole, którego działalności niezmiennie od 46 lat przyświeca motto: „Przodków zwyczaje wskrzeszamy i do młodzieży wołamy, aby ich tradycje czciła i sercem do niej przylgnęła”. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Gilowianka” ma w swoim dorobku nagrania radiowe i telewizyjne oraz płyty: „Hej kolęda, kolęda”, „Kolędujmy Panu”, „Pieśni Maryjne”, „Do Hajduka”, „Gala boksu” (dedykowana Mistrzowi Świata WBC w boksie Tomaszowi Adamkowi pochodzącemu z Gilowic). Zespół koncertował wielokrotnie w kraju i w Europie. W sierpniu 2000 roku uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży w Rzymie i tam dwukrotnie występował przed papieżem Janem Pawłem II.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook