Ks. Łabendowicz: nie należy obniżać wieku przystępujących do Pierwszej Kumunii

rm, Radom, 2016-01-07

Nie jest wskazane obniżenie wieku szkolnego dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej - uważa ks. prof. Stanisław Łabendowicz. Dyrektor wydziału katechetycznego kurii biskupiej w Radomiu odniósł się w ten sposób do nowelizacji ustawy o systemie oświaty, którą podpisał dzisiaj prezydent Andrzej Duda. Nowe przepisy zakładają zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków i przedszkolnego dla 5-latków.

Ks. prof. Łabendowicz przypomniał, że nowelizacja ustawy oświatowej Konferencji Episkopatu Polski, uchwałą z dnia 28 września 2010 roku ustaliła, że dzieci przystępują do Pierwszej Komunii Świętej w klasie trzeciej. - Dlatego nie jest wskazane obniżenie tego wieku do klasy drugiej, bowiem zależy nam na lepszym przygotowaniu dzieci do przyjęcia tego sakramentu. Zresztą dzieci z trzecich klas są bardziej dojrzalsze. Sami katecheci zwracają uwagę na lepsze efekty przygotowania dzieci z trzecich klas do Pierwszej Komunii Świętej - powiedział ks. Łabendowicz, który był gościem Radia Plus Radom.

Przypomnijmy, że 14 marca 2012 roku Komisja Wychowania Katolickiego w porozumieniu z Radą Stałą Konferencji Episkopatu Polski, wydała w tej w sprawie komunikat, w którym poinformowano, że właściwym terminem Pierwszej Komunii Świętej jest koniec pierwszego cyklu edukacyjnego, czyli klasa trzecia.

Podpisana dzisiaj nowelizacja ustawy o systemie oświaty przewiduje, że od nowego roku szkolnego dzieci sześcioletnie będą mogły pójść do I klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook