Ks. Gaczyński: ekumeniczne modlitwy błogosławionym czasem dla chrześcijan

rm, Radom, 2016-01-15

To błogosławiony czas dla każdego chrześcijanina - uważa ks. Zbigniew Gaczyński, diecezjalny referent ds. ekumenizmu w Radomiu. Od najbliższej niedzieli rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym czasie wyznawcy Chrystusa różnych wyznań na całym świecie spotykają się na wspólnej modlitwie.

Ks. Gaczyński uważa, że wzajemne poznawanie się w ostatnich latach, przyczyniło się do pogłębienia relacji między chrześcijanami. - Mimo tego, nadal potrzebujemy wejścia na wyższy poziom w relacjach międzyludzkich, nie tylko między duchownymi. Wierni powinni mieć coraz większą świadomość, że jesteśmy wezwani do jedności, do czego wzywał nas Jezus Chrystus - powiedział diecezjalny referent ds. ekumenizmu.

Tydzień ekumenicznych modlitw docenił również ks. Wojciech Rudkowski, proboszcz radomskiej parafii ewangelicko-augsburskiej. - Paradoksalnie brak spotkań ekumenicznych w ostatnim czasie w Radomiu świadczy o tym, że żyjemy w normalności obok siebie. Dla przeciętnego człowieka ekumenizm jest czymś obcym. W Radomiu wypracowaliśmy wzajemną współpracę. Sprawił to ekumenizm. Kiedyś masowo były wybijane szyby w naszym kościele. Tych aktów wandalizmu już nie ma. Kiedyś ekumenizm polegał na wzajemnym poznawaniu, dzisiaj ekumenizm to życie obok siebie - powiedział ks. Rudkowski.

W tym roku hasłem ekumenicznych modlitw są słowa z pierwszego listu św. Piotra: "Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana".

Warto przypomnieć, że od kilku lat odbywają się ekumeniczne kwesty. Radomskie wspólnoty ewangelicka i prawosławna są zbyt małe, by były w stanie utrzymać swe cmentarze. Datkami i pomocą przy pracach porządkowych wspierają je wszyscy mieszkańcy.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook