Diecezja radomska: ofiary z kolędy i tacy na utrzymanie wspólnot parafialnych

rm, Radom, 2016-01-27

W diecezji radomskiej wszystkie ofiary z tacy i kolędy są przekazywane na utrzymanie parafii, a nie księży. Przypomniał o tym biskup Henryk Tomasik w cotygodniowej audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom. Ordynariusz radomski kolejny raz przypomina, że każdy ksiądz płaci podatki.

Bp Henryk Tomasik przypomniał, że wizyta duszpasterska to przede wszystkim spotkanie z duszpasterzami i czas wspólnej modlitwy w intencji danej rodziny i parafii. To również "pogłębienie świadomości Kościoła, że nie jesteśmy sami".

Biskup radomski zwraca uwagę, że przy okazji wizyty duszpasterskiej w wielu regionach kraju są przekazywane ofiary, które w zasadzie są przekazywane na funkcjonowanie parafii. - Dlaczego mówię, że w zasadzie? Bo są różne tradycje w wielu zakątkach kraju. W naszej diecezji wszystkie ofiary są do dyspozycji księdza proboszcza, ale na sprawy parafialne - zaznaczył biskup radomski.

Bp Tomasik dodał również, że ofiary składane na tacę są w całości przekazywane na sprawy administracyjne parafii. - Środki idą na opłaty, energię elektryczną, czy wynagrodzenie pracowników i ubezpieczenia. Ostatnio wyczytałem w internecie, że kościelne osoby prawne (księża) są zwolnione z podatku. To kłamstwo, podwójne. Ktoś kto to pisał, nie odróżnia dwóch rzeczy. Kościelne osoby prawne to parafie, diecezja, zaś ksiądz to osoba fizyczna - wyjaśnił biskup.

Przypomniał, że każdy ksiądz płaci podatki, żaś księża, którzy nie mają żadnego etatu, nie są zatrudnieni w oparciu o umowę o prace, płacą podatek w zależności od wielkości parafii. Wszystko można sprawdzić w Urzędzie Skarbowym.

Praktyka Kościoła w Polsce wskazuje, że taca zbierana podczas Mszy św. zasadniczo przeznaczana jest w całości na potrzeby parafii, nie zaś na utrzymanie kapłanów. Zbierane są również tace na misje, Caritas, czy wspieranie ofiar kataklizmów. Zaś ofiary z intencji mszalnych, pogrzebów, zapowiedzi, chrztów i poświęceń oraz wypominków są przeznaczone na utrzymanie kapłanów pracujących w parafii i rozdzielane między nich na ściśle określonych zasadach.

Komentarze (1)

x

12 miesięcy temu

Być może w diecezji bpa Tomasika. W innym diecezjach jest zupełnie inny porządek.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook