Bp Tomasik na Wielki Post: niech zaangażowanie rodziców nie skończy się w dniu I Komunii św. dziecka

rm, Radom, 2016-02-12

Niech zaangażowanie rodziców nie zakończy się w dniu I Komunii świętej dziecka - apeluje biskup Henryk Tomasik w liście pasterskim na Wielki Post. Ordynariusz radomski pisze również, że bolesnym zjawiskiem jest odrzucanie sakramentalności małżeństwa i aprobata tak zwanych "wolnych związków" nawet przez osoby, które uważają się za katolików. List zostanie odczytany w najbliższą niedzielę w kościołach diecezji radomskiej.

Bp Tomasik pisze w liście, że udział w Eucharystii nie tylko wyraża naszą miłość do Chrystusa, ale także kształtuje ją i pogłębia. Dlatego zachęca, by Wielki Post stał się na nowo okazją do postanowienia, aby każdą Mszę Świętą przeżywać jeszcze bardziej w sposób pobożny, świadomy, czynny i pełny. Zwracając się do rodziców zaapelował, by zaangażowanie rodziców nie zakończyło się w dniu I Komunii świętej dziecka. - Pomóżmy dzieciom ukochać Mszę świętą. Przygotowanie do Pierwszej Komunii świętej jest przygotowaniem do „pierwszego pełnego uczestnictwa w Eucharystii”. Wspólny udział we Mszy świętej oraz pomoc w tym, aby dzieci coraz lepiej uczestniczyły w Najświętszej Ofierze jest ważnym egzaminem z wiary, który składają rodzice - napisał biskup radomski.

Bp Tomasik podkreśla również, że dobry udział we Mszy świętej owocuje duchem ofiary wobec drugiego człowieka. Nawiązując do słów papieża Franciszka napisał, że "miłosierdzie Boże zmienia serce człowieka i pozwala mu doświadczyć wiernej miłości, sprawiając, że i on staje się zdolny do miłosierdzia".

Ordynariusz radomski zwrócił uwagę, że wielką niewdzięcznością wobec kochającego Chrystusa jest zaniedbywanie niedzielnej Mszy świętej. - Bolesnym zjawiskiem jest odrzucanie sakramentalności małżeństwa i aprobata tak zwanych „wolnych związków” nawet przez osoby, które uważają się za katolików. Z prawdą o świętości i sprawiedliwości Pana Boga stoją w sprzeczności liberalne poglądy odrzucające naukę Kościoła na temat rodziny i małżeństwa, godności osoby ludzkiej i jej prawa do życia od chwili naturalnego poczęcia aż do naturalnej śmierci - czytamy w liście.

Biskup Tomasik dodał, że okres Wielkiego Postu to czas nawrócenia, przemiany umysłów i serc. To także szczególny czas powrotu do Chrystusa. Cennym darem dla Chrystusa będzie uporządkowanie życia przez osoby żyjące w związkach niesakramentalnych.

W dalszej części listu biskup Tomasik zachęcił, aby "w Roku Miłosierdzia wprowadzić do naszych modlitw i praktyki miłości bliźniego jeszcze pełniej uczynki miłosierdzia względem duszy: grzeszących upominać, nieumiejętnych pouczać, wątpiącym dobrze radzić, strapionych pocieszać, krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować, modlić się za żywych i umarłych".

- Niech nie zabraknie czynnej pomocy potrzebującym przez praktykę uczynków miłosierdzia względem ciała: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, podróżnych w domu przyjąć, więźniów pocieszać, chorych nawiedzać, umarłych pogrzebać - pisze autor listu.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook