Wernisaż wystawy fotograficznej o iłżeckim "barabanieniu"

rm, Iłża, 2016-02-26

Wernisaż wystawy fotograficznej dokumentującej przebieg ludowej tradycji sięgającej 400 lat, która obwieszcza zmartwychwstanie Chrystusa, odbędzie się 11 marca na iłżeckim rynku. W tej miejscowości ogłaszane jest to przez bicie w bęben, tzw. "barabanienie". Autorem ekspozycji jest młody fotograf Damian Fużyński, student Uniwersytetu Warszawskiego.

Tematyką projektu jest lokalny zwyczaj, czyli "barabanienie". To regionalna, niespotykana nigdzie indziej w kraju, tradycja. Wernisaż odbędzie się 11 marca o 19.00 w galerii iłżeckiego Domu Kultury. Później wystawa zostanie przeniesiona na plac przed Urzędem Miasta w Iłży. Fotografie będzie można oglądać przez trzy tygodnie. Czas wystawy zbiega się z obrzędem, którego dotyczy. Na 22 fotografiach przedstawiono jego przebieg.

Iłżeckie "barabanienie" to tradycyjny obrzęd, który odbywa się każdego roku, w noc poprzedzającą Wielką Niedzielę. Grupa mężczyzn chodzi po mieście z wiekowym bębnem (barabanem) o średnicy metra i półmetrowej wysokości, równe sześć godzin – od północy do szóstej rano. W tym czasie okrążają całe miasteczko. Wędrówce towarzyszą postoje, podczas których grupa odgrywa charakterystyczną melodię, symbolizującą nadejście Zmartwychwstania Pańskiego. Wystawa ma na celu podkreślić szczególną rolę "barabanienia" w bogatej kulturze Iłży.

Autor wystawy Damian Fużyński to młody fotograf pochodzący z Iłży. Jego zdjęcia kilkanaście razy pojawiły się w prasie, jest laureatem kilku konkursów, uczestniczył w dwóch wystawach zbiorowych. Jest autorem zdjęć do kalendarza akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego na rok 2015/16. Na co dzień jest studentem Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Projekt "Barabanienie, made in Iłża" jest jego pierwszą indywidualną wystawą fotograficzną. Partnerami wystawy są miasto Iłża oraz EDP Renewables.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook