Bp Turzyński: stawiam na ewangelizację

rm, Radom, 2016-02-26

Stawiam na ewangelizację - powiedział biskup Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa nauczycieli w Polsce. Biskup pomocniczy diecezji radomskiej, 28 lutego będzie obchodził pierwszą rocznicę przyjęcia sakry biskupiej.

Bp Turzyński, który był gościem Radia Plus Radom postawił cele przed działalnością na forum duszpasterstwa nauczycieli. - Stawiam na ewangelizację. Chciałbym iść w tym kierunku. Tak prowadził duszpasterstwo nauczycieli mój poprzednik bp Edward Dajczak. Jestem przekonany, że ewangelizacja środowiska, sięganie do Ewangelii jest czymś istotnym, bowiem czasy dryfują w kierunku duchowej pustki, wolności bez ograniczeń, a to jest niszczenie człowieka. Dlatego szkoła jest jedynym środowiskiem dla wielu młodych ludzi, które – obok Kościoła – przekazuje wartości. Środowisko szkolne jest szansą, by uczyć tego co mądre, wartościowe i wielkie. Chciałbym, by nauczyciele mieli przekonanie o tej misji. To piękna i trudna misja. Dlatego chciałbym jakoś im w tym pomóc – powiedział biskup Turzyński.

Podsumowując pierwszy rok posługi duszpasterskiej bp Turzyński przyznał, że uświadomił sobie, że w niektórych środowiskach obecne jest przekonanie o sprzeczności między chrześcijaństwem a nowoczesnością. - Chciałbym w moim posługiwaniu odczarować to błędne przekonanie, bowiem chrześcijanie są nowocześni i zarazem, ze względu na trwałe niezmienne wartości prawdy dobra i piękna, tradycyjni. Chrześcijanie żyją w tym świecie, posługują się mediami, nowoczesną technologią i ewangelizują na nowych areopagach. Autentyczni chrześcijanie to najczęściej wspaniali ludzie, dlatego warto pokazywać i uświadamiać sobie, że nie ma sprzeczności między chrześcijaństwem a nowoczesnością. Byłoby źle, gdyby w opinii utrwalił się pogląd, że nowoczesny jest zarezerwowany jedynie dla takich pojęć jak: liberalizm, ateizm, agnostycyzm czy feminizm. To przecież jest nieprawda. Chrześcijaństwo cechuje równowaga i mądrość wieków, która jest wciąż aktualna - mówił gość Radia Plus Radom.

Biskup Piotr Turzyński przyznał, że pierwszy rok posługi biskupiej był "naznaczony niezwykłą ilością spotkań i wydarzeń". - Tegoroczny kalendarz jest praktycznie wypełniony do końca czerwca. Cieszę się z wielu spotkań z kapłanami, szczególnie w czasie wizytacji kanonicznych, gdzie doświadczyłem daru wspólnoty. Takie spotkania dają wiele radości - powiedział biskup Turzyński. Przyznał też, że uczestniczy w wielu spotkaniach dotyczących organizacji Światowych Dni Młodzieży.

Jedno z pierwszych doświadczeń biskupa Piotra było uczestnictwo w posiedzeniu Konferencji Episkopatu Polski. - Doświadczyłem przekonania, że jestem w gronie osób kompetentnych, zatroskanych o ludzi, o Boże sprawy, o Kościół - podkreślił biskup Turzyński.

Z okazji trwającego Wielkiego Postu biskup Turzyński powiedział, że wszyscy potrzebują odnowienia. - Dotyczy to wszystkich nas, każdy w swojej profesji stara się, aby być na bieżąco, myślę o lekarzach, czy naukowcach, a przecież w kwestiach wiary ciągle potrzebujemy świeżości, bo to są zagadnienia egzystencjalne, życiowe. Znam takich ludzi, którzy celowo planują swoje rekolekcje w czasie wakacyjnego urlopu, aby nie stracić sensu życia, miłości bliskich i motywacji wiary - powiedział biskup Piotr.

Na koniec wyraził radość, że dużą popularnością w czasie Wielkiego Postu cieszą się nabożeństwa Drogi Krzyżowej. - Takie informacje płyną z wielu parafii - powiedział biskup Turzyński.

Uroczystość święceń biskupich ks. Piotra Turzyńskiego odbyła się 28 lutego 2015 roku w radomskiej katedrze. Głównym konsekratorem był abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, zaś współkonsekratorami: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik.

Dewizą 52-letniego biskupa Piotra są słowa: "Kościół Matką - Matka Kościoła". Słowa nawiązują do charyzmatu maryjnego Ruchu Światło-Życie. Biskup Turzyński jest cenionym kaznodzieją i rekolekcjonistą. Interesuje się myślą św. Augustyna, Orygenesa i Ojcami Pustyni, kocha wędrówki górskie, lubi literaturę, teatr, dobre kino sensacyjne, irlandzki folk i poezję śpiewaną, jest kibicem siatkówki.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook