Bp Tomasik: św. Kazimierz jest wzorem dla każdego z nas

rm, Radom, 2016-03-01

Św. Kazimierz jest wzorem dla każdego z nas - powiedział biskup Henryk Tomasik z okazji zbliżającej się dorocznej uroczystości poświęconej patronowi diecezji radomskiej i miasta Radomia. Centralne obchody odbędą się 4 marca w bazylice św. Kazimierza, z kolei od 3 do 6 marca odbywać się będą Kaziki, czyli cykl imprez kulturalnych i sportowych.

Bp Tomasik w odezwie do wiernych stwierdził, że w Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, Jubileuszu Chrztu Polski i Światowych Dni Młodzieży, ten wzór i ten patronat nabierają szczególnej aktualności. - Obchodząc doroczne uroczystości kazimierzowskie pragniemy uczyć się tych wartości i pielęgnować je w codziennym życiu osobistym i społecznym - napisał biskup radomski.

Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II o świętym Kazimierzu, że "kolejne pokolenia rozpoznawały w nim sprawiedliwego władcę, odznaczającego się takimi cnotami społecznymi, jak sprawiedliwość, umiłowanie Ojczyzny i poddanego ludu, mądrość, długomyślność i duch służby".

Dzisiaj w bazylice mniejszej św. Kazimierza w Radomiu rozpoczyna się triduum ku czci św. Kazimierza. Do 3 marca o godz. 17.30 będę celebrowane Msze św, zaś w piątek, 4 marca celebrowana będzie centralna Msza św. odpustowa o godz. 18.00 koncelebrowana przez biskupów radomskich. Przed liturgią młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 12 im. Mikołaja Reja zaprezentuje krótki spektakl pt. "Św. Kazimierz, świeży i czysty jak kwiat lilii".

Od czwartku, 3 marca, przez cztery dni w Radomiu odbywać się będą Kaziki, czyli cykl imprez kulturalnych i sportowych.

3 marca (czwartek):

godz. 18.00 – „Fabrica ecclesiae. Żywot i sprawy radomskiego proboszcza ks. Piotra Górskiego (1843-1930)” - promocja książki Szczepana Kowalika (Sala Kameralna Resursy)

4 marca (piątek):

godz. 12.00 - „Jan Długosz... A kto to taki?” - spektakl Teatru Poszukiwań z „Resursy”, reż. Włodzimierz Mancewicz (Sala Widowiskowa Resursy)
godz. 18.00 – „Wybierz się w podróż ścieżką swojej pamięci” – otwarcie wystawy grafiki Rity Stašauskaitė - absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, Wydział Sztuki w Kownie (Galeria Resursy)
godz. 18.00 - Msza Święta Odpustowa koncelebrowana przez bp. Adama Odzimka. Przed mszą - spektakl PG nr 12 im. M. Reja „Święty Kazimierz - patron młodzieży” (Bazylika Mniejsza Św. Kazimierza)

5 marca (sobota):

godz. 12.00 – „Szyfr Świętego Kazimierza” - start gry miejskiej (początek w Resursie, potem – Miasto Kazimierzowskie)
godz. 14.00 - „Klucz do zdrowia” - warsztaty kulinarne przygotowane przez Cech Piekarzy w Radomiu (kawiarnia, Sala Kameralna Resursy)
godz. 18.00 - „Muzyczne Kaziki” – koncert finałowy i wręczenie Nagrody Muzycznych Kazików (Sala Widowiskowa Resursy)

6 marca (niedziela):

godz. 11.00-14.00 - IX Bieg Kazików o Puchar Prezydenta Miasta Radomia.
godz. 15.00 – III Wielki Test Wiedzy o Radomiu (Sala Widowiskowa Resursy)
godz. 17.00 - wręczenie Nagrody św. Kazimierza i koncert Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Grandioso” (Sala Widowiskowa Resursy)

Podczas wszystkich wydarzeń „Kazików” czynne będzie stoisko Cechu Piekarzy w Radomiu ze słodkimi kluczami św. Kazimierza oraz stoisko Księgarni Literackiej im. W. Gombrowicza z książkami historycznymi i regionaliami.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook