Bp Tomasik: modlimy się o dar miłosierdzia dla Żołnierzy Wyklętych

rm, Radom, 2016-03-01

Modlimy się o dar miłosierdzia dla Żołnierzy Wyklętych - powiedział bp Henryk Tomasik, który przewodniczył 1 marca Mszy świętej w kościele garnizonowym św. Stanisława w Radomiu. Tego dnia obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W homilii bp Henryk Tomasik mówił, że szczególną myślą obejmujemy dzisiaj tych, którzy "ofiarowali swoje młode życie, ale nie mogli odetchnąć wolnością". - Do końca byli wierni danemu słowu, wierni przysiędze, niezłomni. W czasach, gdy dominuje kultura tymczasowości, gdy nasze relacje przyjacielskie, małżeńskie nie są trwałe, potrzebne są wzory wierności do końca - mówił ordynariusz radomski.

Wśród najbardziej znanych Wyklętych z Ziemi Radomskiej był Jerzy Jaskulski, ps. Zagończyk i Aleksander Młyński, ps. Drągal. Ich sylwetki w czasie uroczystości zaprezentowała młodzież I Liceum im. M. Kopernika w Radomiu.

Licznie przybyłe na uroczystość delegacje różnych środowisk oddały hołd bohaterom i złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" ze zgrupowania mjr Franciszka Jaskulskiego "Zagończyka".

W związku z przypadającym Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zebrani 29 lutego radni Rady Miejskiej Miasta Radomia oddali hołd i wyrazy szacunku "najdzielniejszym z dzielnych bohaterskim żołnierzom podziemia walczącym z okupantem sowieckim". - My Radni Miejscy Miasta Radomia oddajemy cześć i należny szacunek niezłomnym bohaterom, którzy na krzyż przysięgali wierność Polsce i Bogu. Wasze bohaterstwo, umiłowanie Ojczyzny oraz niezłomna postawa jest wzorem do naśladowania. Oddajemy Wam hołd z zapewnieniem, że pamięć o Waszej bohaterskiej postawie nigdy nie zaginie, a pozostanie wzorem do jej naśladowania. Oddajemy Wam hołd i należny szacunek za Waszą walkę o Niepodległy Byt Państwa Polskiego - czytamy w stanowisku Rady Miejskiej w Radomiu.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook