Relikwie polskich misjonarzy - męczenników trafiły do Radomia

rm, Radom, 2016-03-02

Relikwie pierwszych błogosławionych polskich misjonarzy - męczenników Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka otrzymała parafia Chrystusa Króla w Radomiu. To jedyna parafia w kraju nie należąca do franciszkanów, która otrzymała ten cenny dar. Uroczystość wprowadzenia relikwii odbędzie się 13 marca z udziałem bpa Radosława Zmitrowicza OMI z łacińskiej diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie.

Administrator parafii ks. Marcin Andrzejewski podkreśla, że wydarzenie to będzie miało dla parafialnej wspólnoty ogromne znaczenie, szczególnie w kontekście trwającego Roku Jubileuszowego. - Niebawem będziemy obchodzić 1050. rocznicę Chrztu Polski. Z tym wydarzeniem łączymy też męczeńską śmierć św. Wojciecha, a dzisiaj otrzymujemy relikwie polskich misjonarzy - męczenników, którzy oddali swoje życie głosząc Ewangelię - powiedział ks. Andrzejewski.

Są to relikwie pierwszego stopnia. Uroczystość ich wprowadzenia odbędzie się 13 marca o godzinie 18.00. Mszy świętej będzie przewodniczył biskup Radosław Zmitrowicz z Ukrainy. Tego dnia zostaną wprowadzone również relikwie św. s. Faustyny.

Parafia Chrystusa Króla ma relikwie już relikwie świętych: Jana Pawła II, Moniki - matki św. Augustyna i Andrzeja Boboli. - Ludzie nas pytają, dlaczego sprowadzamy relikwie. Po to, by pokazać, że ci święci żyli tak jak my. Każdy z nas jest powołany do świętości. Ukazanie świętych w naszej parafii - mam nadzieję - będzie wzbudzać intencje, by dążyć do świętości, że jest to możliwe - powiedział ks. Andrzejewski.

25 lat temu, 9 sierpnia 1991 r., dwaj polscy misjonarze z krakowskiej prowincji franciszkanów - o. Zbigniew Strzałkowski OFMConv i o. Michał Tomaszek OFMConv - ponieśli śmierć męczeńską w Pariacoto w Peru. 3 lutego 2015 roku papież Franciszek wyraził zgodę na ich beatyfikację. Wyniesienie na ołtarze nastąpiło 5 grudnia 2015 roku w Chimbote w Peru. Są to pierwsi błogosławieni polscy misjonarze - męczennicy. Słudzy Boży zginęli za wiarę z rąk terrorystów z komunistycznego ugrupowania o nazwie Sendero Luminoso (Świetlisty Szlak).

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook