W Radomiu otwarto Międzynarodowe Centrum Wolontariatu

rm, Radom, 2016-03-08

W Radomiu otwarto Międzynarodowe Centrum Wolontariatu. Obiekt poświęcił 7 marca bp Henryk Tomasik. W uroczystości udział wzięła była premier Ewa Kopacz. Dzieło prowadzi Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka”. To jedyna taka placówka w Polsce.

Placówka mieści się przy ulicy Kelles-Krauza 19. Gruntowny remont budynku zakończył się w grudniu 2015 roku. Cały projekt opiewał na prawie 7 mln zł. Dofinansowanie z rezerwy budżetu państwa wyniosło prawie 5 mln zł.

Bp Henryk Tomasik powiedział, że Centrum wpisuje się w historię nie tylko miasta. - W historię dobra, które tu się dokonywało. Pięknym znakiem Radomia jest wolontariat. To było moje pierwsze doświadczenie po przybyciu do tego miasta. To piękny znak będący nadzieją na przyszłość - mówił biskup radomski.

Ks. Andrzej Tuszyński, prezes Stowarzyszenia Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu mówił, że to historyczny moment. - Wielu mówiło, że się nie uda, że za mało czasu. A jednak udało się, dziś otwieramy placówkę, gdzie od wieków prowadzona była działalność charytatywna na rzecz drugiego człowieka - powiedział ks. Andrzej Tuszyński.

Przeprowadzenie remontu było możliwe dzięki przekazaniu na ten cel wsparcia z kancelarii Sejmu w wysokości 5 mln zł. - Tu w Radomiu mamy największy młodzieżowy wolontariat. Dziękuję ks. Andrzejowi Tuszyńskiemu, że w młodych ludziach potrafi wyzwalać dobrą energię – mówiła b. premier Ewa Kopacz.

Początki wolontariatu w Radomiu zaczęły się od stworzenia małego klubu osiedlowego przy ulicy Chrobrego. Dzisiaj przy "Arce" działa 1300 wolontariuszy w czterech siedzibach.

W Międzynarodowym Centrum Wolontariatu będą przygotowywane posiłki dla dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych. Każdego dnia trafi do nich 500 posiłków. Znajdują się w nim dwie sale konferencyjne, pomieszczenie do gier i zabaw, oraz 44 miejsca noclegowe. Dzięki temu możliwe będzie zakwaterowanie gości zza granicy. Obecnie przebywa tu grupa młodzieży z Niemiec, która realizuje projekt razem z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Radomiu.

Mieści się też ośrodek pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla młodzieży. Podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 w Centrum zamieszkają między innymi wolontariusze z Białorusi.

W uroczystym otwarciu placówki były obecne siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, które przez wiele lat służyły potrzebującym w gmachu przy ulicy Kelles-Krauza.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook