O naprotechnologii w Rzeszowie

tn, Rzeszów, 2016-03-13

Cieszę się, że naprotechnologia oraz inne sposoby wspierające prokreację, zgodne z nauką Kościoła, są dziś tak mocno wspierane – mówił biskup rzeszowski, Jan Wątroba podczas konferencji naukowej „Naprotechnologia w diagnostyce i leczeniu niepłodności”.

11 marca 2016 r., już po raz drugi, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Uniwersytet Rzeszowski oraz Centrum Medyczne „Medyk” w Rzeszowie, zorganizowali konferencję naukową na temat naprotechnologii. Konferencja odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego. Podczas konferencji przedstawiciele środowiska medycznego, uniwersyteckiego, instruktorzy metody NaProTECHNOLOGY oraz przedstawiciele Kościoła zastanawiali się jak pomóc rodzinom oczekujących na dziecko i nad efektywnością leczenia za pomocą naprotechnologii.

Konferencja składała się z trzech sesji. W pierwszej wystąpił m.in. Jarosław Pinkas – sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Minister powiedział, że rząd zrezygnował z programu in vitro na rzecz programu, który będzie bardziej efektywny. Zapowiedział powstanie kompleksowego programu edukacyjnego i profilaktyki zdrowotnej mającej na celu zwiększenie dzietności oraz powstanie Wojewódzkich Ośrodków Leczenia Niepłodności. Kompleksowa pomoc dla par, w dobrze przygotowanych ośrodkach, ma być podstawą programu rządowego. Taki ośrodek, jako jeden z pierwszych, powstanie przy Uniwersytecie Rzeszowskim.

Stanisław Mazur – dyrektor Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie – przedstawił efekty realizacji programu zdrowotnego „Program wsparcia leczenia niepłodności mieszkańców Podkarpacia metodą Naprotechnologii na lata 2014-2016”. W ubiegłym roku w programie finansowanym przez Samorząd Województwa Podkarpackiego wzięło udział ponad 250 par i urodziło się 25 dzieci. Program jest kontynuowany także w 2016 r.

W drugiej sesji swoje wystąpienia zaprezentowali specjaliści od metody NaProTECHNOLOGY oraz lekarze zajmujący się zdrowiem prokreacyjnym. W trzeciej sesji wystąpienia dotyczyły głownie zagadnień etycznych. Ksiądz dr Tomasz Fularz – bioetyk z Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie – mówił o reakcji małżonków na postawioną diagnozę niepłodności, natomiast dr hab. Jakub Pawlikowski z Zakładu Etyki i Filozofii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – o opiece nad pacjentami z problemami niepłodności.

W spotkaniu uczestniczył biskup rzeszowski, Jan Wątroba – przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Ordynariusz diecezji rzeszowskiej podziękował zebranym za podejmowane wysiłki w trosce o małżeństwo i rodzinę. Zwrócił uwagę, że w działania wspierające programy prorodzinne realizowane zgodnie z nauką Kościoła, włącza się Episkopat Polski, a także poszczególne diecezje.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook