Bp Nitkiewicz: kapłan ma wyruszać na nieprzetarte szlaki

apis, Sandomierz, 2016-01-06

Chrześcijanin, a w szczególności kapłan ma wyruszać na nieprzetarte szlaki i nigdy nie zadowalać się tym, co osiągnął – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 6 stycznia w Skopaniu. W uroczystość Objawienia Pańskiego hierarcha podczas uroczystej Eucharystii odprawionej w kościele pw. Miłosierdzia Bożego pobłogosławił ks. Pawła Marka na pracę misyjną w Zambii.

W homilii bp Nitkiewicz wyraził radość, że od kilku lat systematycznie zgłaszają się kapłani, siostry zakonne i świeccy z diecezji sandomierskiej, którzy wyrażają chęć wyjazdu do pracy misyjnej

– Nie szukają ani własnej chwały, ani ucieczki z diecezji do lepszego świata. Są błogosławieństwem nie tylko dla młodych, lokalnych Kościołów, w których posługują, ale i dla nas w Polsce. Ich przykład pociąga, owocuje nowymi wyjazdami na misje i większym zaangażowaniem w dzieło głoszenia Ewangelii – mówił kaznodzieja.

Zdaniem biskupa sandomierskiego misjonarze są nieraz wyrzutem sumienia dla tych, którzy zadowalają się byle czym, którzy ułożyli sobie wygodne życie. "Jk mówi Pan Jezus, tylko gwałtownicy, osiągną Królestwo Niebieskie. Takim gwałtownikami, Bożymi szaleńcami byli z pewnością Mędrcy ze Wschodu" – wskazywał hierarcha.

Zdaniem biskupa, chrześcijanin, a w szczególności kapłan powinien być pasjonatem w wypełnianiu swojego powołania.

- Musi podejmować w imię Chrystusa i przy Jego pomocy wielkie wyzwania nawet, jeśli ma świadomość własnych słabości. Czyż Mędrcy – Trzej Królowie nie błądzili, czyż nie przeżywali momentów zwątpienia? Ależ oczywiście, że tak i to zapewne częściej niż mówi Ewangelia – podkreślił bp Nitkiewicz.

Ks. Paweł Marek wyrusza na placówkę do Zambii po ponad rocznym przygotowaniu w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

- Myśl o misjach przewijała się od dawna. W mojej rodzinnej parafii pracowali księża, którzy byli dla mnie inspiracją do refleksji i decyzji związanej z wyjazdem na misje. Misje to nie przygoda, misje to ciężka i nie łatwa praca wymagająca stosownego przygotowania. Wybór Zambii, jako kraju, w którym chciałbym pracować pojawił się pod wpływem osoby księdza kardynała Adama Kozłowieckiego. Zafascynował mnie swoją wieloletnią i wytrwałą posługą właśnie w tym kraju – opowiadał ks. Marek.

W świątyni w Skopaniu zebrała się cała lokalna społeczność, w której wzrastał nowy misjonarz. Jedni gratulowali i życzyli owocnej pracy na Czarnym Lądzie, inni modlili się za niego.

Pod koniec Mszy św. biskup dokonał uroczystego błogosławieństwa i posłania ks. Pawła Marka na misję w Zambii.

Kilkunastu kapłanów z diecezji sandomierskiej posługuje na misjach w: Republice Południowej Afryki, Zambii, Ekwadorze, Białorusi, Rosji, na Alasce i Ukrainie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook