Święty Krzyż: ponad 30 tys. zł dla pogorzelców

apis, Święty Krzyż, 2016-01-07

31 tys. zł. - to dochód ze sprzedaży biletów na Charytatywny Koncert Kolęd, który odbył się 6 stycznia na Świętym Krzyżu. Pieniądze za pośrednictwem Caritas diecezji kieleckiej zostały przekazane Państwu Halinie i Janowi Borowcom – pogorzelcom z miejscowości Podłazie, którym na początku listopada ub. roku spłonął dom.

Podczas koncertu obecni byli państwo Jan i Halina Borowiec, którzy przybyli ze swoimi dwoma synami – 6-letnim Markiem i 5-miesięcznym Damianem. Do kwoty 31 tys. zł., które udało się zebrać organizatorom, kolejni ofiarodawcy dołożyli kolejne środki poszkodowanej rodzinie.

Właściciele firmy Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Zychowicz” Henryki i Juliana Zychowiczów z Daleszyc przekazali bony towarowe do zrealizowania w sieci sklepów „Zychowicz” na terenie województwa świętokrzyskiego. Właściciele firmy „Furmanek Renewal” państwo Elżbieta i Krzysztof Furmankowie z Daleszyc przekazali dar w postaci materiałów wykończeniowych do odbudowy spalonego domu.

Koncert rozpoczął się od recytacji „Kazania na Narodzenie Pańskie” z „Kazań Świętokrzyskich” najstarszego zabytku prozy polskiej z XIV wieku. Aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego z Kielc Marcin Brykczyński w perfekcyjny sposób i z wielkim profesjonalizmem recytował kazanie przy akompaniamencie Michała Kaczora, który grał na instrumentach biblijnych oraz Łukasza Mazura z Kielc, grającego na instrumencie klawiszowym.

Licznie zebrana publiczność wysłuchała modlitwy Ojcze nasz w języku aramejskim w wykonaniu Michała Kaczora, który na co dzień mieszka w Lubartowie i prowadzi badania oraz poszukiwania w zakresie starożytnych instrumentów i muzyki, ze szczególnym uwzględnieniem instrumentów biblijnych, starożytnej muzyki Izraela i muzyki wczesnochrześcijańskiej.

Wzruszający był występ artystów z gminy Bieliny – Zespołu Śpiewaczego „Echo Łysicy” oraz Emilii Chlewickiej. Panie z zespołu zaprezentowały 4 pastorałki: „Dziś święta niezwykłe” połączone z „Dudką”, „Powiedzcież pasterze mili” i „Lulajże Dziecino” połączone z „Świco biołe gwiozdy”. Głęboka treść utworów i kunszt wykonania oraz akompaniament akordeonisty Grzegorza Michty sprawiły, że publiczność podziękowała artystom gromkimi brawami.

Brawa otrzymała Agnieszka Kowalczyk, która przy akompaniamencie Łukasza Mazura wykonała utwory – pastorałki: „Przylecieli aniołkowie” i „Scena do dziwna”.

Wyczekiwanym artystą był Marek Piekarczyk, który dla zebranej publiczności zaśpiewał utwory: „Klęczę na drodze o Panie” oraz „Gdzie jest nasza miłość”. Razem z nim wystąpili: Tadeusz Apryjas (gitara i śpiew) oraz Jacek Borowiecki (cajon). Artysta za swój występ otrzymał gromkie brawa.

Zwieńczeniem koncertu był występ Andrzeja Piasecznego. Zaśpiewał kolędy i pastorałkę: „Lulajże Jezuniu”; „Bracia patrzcie jeno”; „W żłobie leży”; „Cicha noc”; „Cichej spokojnej nocy”. Artysta podczas swego występu zachęcał z całego serca publiczność do wspólnego kolędowania co zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem.

Miłym zaskoczeniem dla Andrzeja Piasecznego był moment, kiedy to prowadząca koncert Maria Zawartko zaprosiła na scenę wszystkich wykonawców oraz publiczność do zaśpiewania Sto lat! z okazji jego 45. urodzin, które akurat obchodził. Artysta otrzymał tort urodzinowy z zapalonymi świecami.

Podczas koncertu obecni byli: Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego Bogdan Gierada, wójt Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior, wójt Gminy Bieliny Sławomir Kopacz, prezes Stowarzyszenia Per Crucem Janusz Knap oraz kapłani, siostry zakonne, nowicjusze. Wszyscy zaśpiewali wspólnie kolędy.

Koncert został objęty honorowym patronatem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, a także Wojewody Świętokrzyskiego Starosty Kieleckiego, Wójta Gminy Nowa Słupia, Wójta Gminy Bieliny.

Dom państwa Haliny i Jana Borowców spłoną na początku listopada ub. r. Obecnie rodzina wszystko robi, by go odbudować. Zaraz po pożarze otrzymali wszechstronną pomoc od życzliwych osób, w postaci zabawek, żywności, ubrań. Mieszkają u sąsiadów. Za wynajem płaci Gmina. Mogą tu zostać jednak tylko maksymalnie rok.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook