Tarnobrzeg: blisko 150 starszych osób korzysta z pomocy Hospicjum Świętego Ojca Pio

apis, Tarnobrzeg, 2016-01-16

Blisko 150 starszych i chorych osób korzysta z pomocy Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Hospicjum Świętego Ojca Pio w tarnobrzeskiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, znajdującej się na osiedlu Serbinów.

Zdaniem ks. Michała Józefczyka, proboszcza parafii, hospicjum jest owocem Roku Jubileuszowego. - Jako wspólnota chcieliśmy pozostawić po tym świętym czasie nie tylko jakiś zewnętrzny znak, ale i trwałe duchowe dobro. Jedną z naglących potrzeb było utworzenie hospicjum, czyli miejsca, w którym nieślibyśmy pomoc najbardziej potrzebującym - wspomina ks. M. Józefczyk, proboszcz parafii, inicjator powstania hospicjum.

Najpierw powstało 2001 r. małe hospicjum – Dom Ulgi w Cierpieniu przy kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, gdzie opiekę znalazło kilkudziesięciu chorych i osób starszych. Potrzeby jednak okazały się większe i w związku z tym wybudowano jego oddział przy ul. Dąbrówki. Obecnie opiekę medyczną, społeczną i niemal rodzinną atmosferę znalazło blisko 150 osób starszych.

- Posługując chorym i starszym osobom, uczymy się prawdziwej postawy miłosierdzia, czyli otwartego i pełnego miłości serca i rąk gotowych świadczyć ulgę w cierpieniu i codzienną pomoc - mówi ks. Michał Józefczyk.

Hospicyjny zespół tworzy personel medyczny, w którego skład wchodzą: pielęgniarki, psycholog, terapeuci i wolontariusze.

Obecnie w hospicjum przebywają osoby starsze, często samotne, dotknięte poważną chorobą lub cierpiące na wielochorobowość, które same nie dałyby sobie rady. Trafiają także osoby, którym rodzina w warunkach domowych nie jest w stanie zapewnić dostatecznej opieki medycznej. Oprócz troski o fizyczne zdrowie osoby starsze potrzebują także wsparcia duchowego i psychicznego.

Wielu pensjonariuszy potrzebuje także pomocy rehabilitacyjnej. Przebyte choroby czy dolegliwości starcze sprawiają, że wiele osób boryka się z problemami w poruszaniu. Poprzez podstawowe zabiegi rehabilitanci starają się pomóc tym osobom zachować jak najdłużej sprawność fizyczną. Prowadzona jest też terapia zajęciowa, która pozwala nie tylko pomóc im zagospodarować czas, ale także zintegrować oraz przywrócić wiele sprawności.

Zdaniem ks. Mariana Józefczyka, nie tylko chorzy i starsi potrzebują nas, ale że my bardziej potrzebujemy ich, aby odkryć w sobie pokłady dobra i miłości miłosiernej. - To właśnie pośród chorych można odkryć w sobie wiele z ewangelicznego samarytanina, który nie potrafi przejść obojętnie obok potrzebującego, nie okazując mu serca pełnego miłości i pomocnych dłoni. Czasem warto spróbować, jak smakuje praktyczne miłosierdzie - zachęca kierownik hospicjum.

W 2001 roku przy głównym budynku plebanii powstał Dom Ulgi w Cierpieniu im. Świętego Ojca Pio. W 2002 r. otwarto kolejny oddział Hospicjum przy ul. Dąbrówki 44. Teren pod budowę przekazało miasto. W 2006 r. dobudowano kolejne budynki oraz utworzono oddział dla osób psychicznie chorych. Obecnie działa jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Hospicjum Świętego Ojca Pio w Tarnobrzegu.

Uroczystego poświęcenia placówki dokonał biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski. Funkcję kierownika hospicjum powierzono jego inicjatorowi ks. prał. Michałowi Józefczykowi.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook