Bp Nitkiewicz: odczuwamy potrzebę jedności

apis, Sandomierz, 2016-01-18

- Odczuwamy potrzebę jedności, tęsknimy za nią również w Polsce - powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz, podczas inauguracji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji sandomierskiej. Rozpoczął go koncert kolęd i prawosławnych hymnów Bożego Narodzenia w wykonaniu chórów z parafii prawosławnych w Białymstoku i Bielsku Podlaskim, na Zamku Kazimierzowskim w Sandomierzu.

Zdaniem bp. Nitkiewicza, sandomierski koncert przypomina o tym, że mimo istniejących różnic łączy nas bardzo wiele na płaszczyźnie wiary, której fundamentem jest przyjęty sakrament chrztu.

- Należymy do różnych Kościołów, które posiadają swoją teologię, liturgię, prawo. Mamy nieraz inne spojrzenie na życie i własne poglądy polityczne. Ale jeszcze więcej nas łączy na płaszczyźnie wiary, zaczynając od chrztu i to jest najważniejsze. Bóg uczynił nas Swoim Ludem – mówił bp Nitkiewicz.

- Zostaliśmy wyzwoleni z niewoli grzechu i włączeni w Chrystusa, otrzymaliśmy nowe życie. To są wielkie dzieła Pana, jakie mamy ogłaszać i pielęgnować zgodnie z hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ten wyjątkowy tydzień powinien przybliżyć nas do siebie i stać się błogosławieństwem dla naszych Kościołów, dla Polski i dla świata. Dzisiejszy koncert jest chyba najlepszym do niego wprowadzeniem – wskazywał biskup.

Hierarcha sandomierski zwrócił uwagę w swym wystąpieniu na to, że w wielu miejscach na Ziemi nasilają się prześladowania wyznawców Chrystusa, a z kolei w Europie wartości chrześcijańskie są wypierane przez liberalno-nihilistyczną ideologię.

- To sprawia, że odczuwamy jeszcze bardziej potrzebę jedności. Tęsknimy za nią również w Polsce. Im będziemy bliżej siebie, tym nasz głos wypowiadany w imieniu i mocą Pana Jezusa będzie donośniejszy, a działania skuteczniejsze. Oczekują tego szczególnie ofiary prześladowań religijnych, konfliktów politycznych i społecznych, a także ludzie odrzuceni z powodu nędzy, choroby i poglądów – mówił ordynariusz.

- Są także osoby wyzyskiwane na różny sposób. My, którzy stale doświadczamy wielkich dzieł Boga, powinniśmy przeciwstawiać się wspólnie ludzkiej krzywdzie, powinniśmy budować pokój – zaapelował bp Nitkiewicz.

Podczas koncertu chór prawosławnej parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi panny w Bielsku Podlaskim zaprezentował cerkiewne pieśni bożonarodzeniowe oraz ludowe kolędy. Z kolei chór „Angelos” parafii prawosławnej pw. Ducha Świętego z Białegostoku wykonał hymny i pieśni liturgiczne oraz lokalne śpiewy związane z okresem Bożego Narodzenia.

Koncertowi towarzyszyła wystawa fotograficzna „Cerkwie Europy” autorstwa Ryszarda Biskupa z Kielc. Podczas wprowadzenia do koncertu ks. Marcin Chyl, proboszcz sandomierskiej parafii prawosławnej przypomniał historię obecności tej wspólnoty w Sandomierzu.

W najbliższą środę kolejnym spotkaniem w ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan będzie prelekcja ks. prof. Józefa Krasińskiego pt. „500 – lecie wystąpienia Marcina Lutra i geneza Reformacji. Aspekt ekumeniczny”, która odbędzie się o godz. 17.00 w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu.

W sobotę 23 stycznia br. o godz. 18.00 głównym wydarzeniem Tygodnia Ekumenicznego w diecezji sandomierskiej będzie Msza św. w kościele parafialnym Księży Michalitów w Stalowej Woli, w której wezmą w niej udział katolicy i przedstawiciele innych Kościołów.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook