Sandomierz: spotkanie na temat genezy Reformacji w aspekcie ekumenicznym

apis, Sandomierz, 2016-01-21

Pięćsetlecie wystąpienia Marcina Lutra i geneza Reformacji w aspekcie ekumenicznym były tematem spotkania w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, 20 stycznia.

W wystąpieniu na temat historii Reformacji bp Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do wypowiedzi przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurta Kocha, zdaniem którego 500. rocznica Reformacji jest okazją, żeby szukać dróg do wspólnej przyszłości katolików i protestantów.

– Taką drogą jest dla nas poznawanie historii Reformacji, szczególnie na naszych ziemiach, np. ważnego wydarzenia, jakim była Zgoda Sandomierska (1570). Chociaż dialog katolicko-protestancki wyjaśnił wiele spornych kwestii, nadal pokutują niektóre obraźliwe dla protestantów opinie. To utrudnia drogę do jedności – mówił biskup.

- Pozostańmy sobą, unikajmy zarówno synkretyzmu religijnego, jak i wzajemnych oskarżeń opartych na opiniach apologetów minionych epok. Szukajmy tego, co nas łączy, tego, co możemy zrobić razem, jako wyznawcy Chrystusa, a przede wszystkim składajmy ręce do modlitwy – podkreślał bp Nitkiewicz.

Ks. prof. Józef Krasiński w referacie pt. „500–lecie wystąpienia Marcina Lutra i geneza Reformacji. Aspekt ekumeniczny” przybliżył fakty związane z wystąpieniem Marcina Lutra. – Marcin Luter nie tylko potępiał handel odpustami, ale widział także zaniedbania natury etycznej, symonię, inwestyturę czy też niski poziom wykształcenia kleru. Jego 95 tez ogłoszonych na drzwiach kościoła w Wittenberdze 31 X 1517 r., miało z założenia właśnie reformę wewnętrzną Kościoła, a nie jego podział – podkreślał prelegent.

W dalszej części wystąpienia mówca przybliżył płaszczyzny podziału, które następowały w kolejnych latach pomiędzy katolikami i protestantami oraz rozpoczęcie wzajemnego dialogu i dążenie do jedności. - Ważne jest to, że na tej drodze obie strony odkrywają wspólne elementy teologiczne oraz wartości. Na nich właśnie budują na nowo jedność. Kamieniem milowym była niewątpliwie wspólna deklaracja w sprawie nauki o usprawiedliwieniu z 1999 r. – wskazywał ks. prof. Krasiński. Prelegent podkreślił także wkład św. Jana Pawła II w sprawę dialogu i ruchu ekumenicznego.

W sobotę 23 stycznia br. o godz. 18 głównym wydarzeniem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji sandomierskiej będzie Msza św. w kościele parafialnym Księży Michalitów w Stalowej Woli, w której wezmą udział katolicy i przedstawiciele innych Kościołów.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook