Bp Nitkiewicz: posługa wobec potrzebujących jest drogą do osobistego uświęcenia

apis, Ostrowiec Świętokrzyski, 2016-02-11

Posługa wobec potrzebujących jest drogą do osobistego nawrócenia i uświęcenia – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz 11 lutego br. w Ostrowcu Świętokrzyskim. W ostrowieckim sanktuarium Miłosierdzia Bożego obchodzony był diecezjalny Dzień Chorego.

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes Eucharystii koncelebrowanej przez kapelanów Służby Zdrowia przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. We wspólnej modlitwie uczestniczyli liczni chorzy, cierpiący i ludzie w podeszłym wieku. Do sanktuarium przybyły grupy wiernych oraz podopieczni i opiekunowie ośrodków pomocy prowadzonych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej z wielu parafii. Wraz z chorymi we Mszy św. uczestniczyli także ich opiekunowie i lekarze.

Podczas homilii bp Nitkiewicz zachęcił wiernych do świadczenia konkretnego miłosierdzia wobec chorych. - W przesłaniu na tegoroczny Dzień Chorego, Ojciec św. Franciszek rozważa cudowne wydarzenie z Kany Galilejskiej. Kieruje do nas zachętę, abyśmy podobnie jak Chrystus i Jego Matka byli wielkodusznymi sługami drugich. Odwiedzanie chorych, opieka nad nimi i pomoc np. przy zakupie leków, mogą stać się naszą wielkopostną jałmużną. Chodzi o miłosierdzie, o wsparcie płynące prosto z serca, będące błogosławieństwem dla obdarowanego i darczyńcy – powiedział biskup.

Hierarcha przypomniał słowa nieżyjącego już włoskiego biskupa Tonino Bello, który mówił, że Wielki Post jest wędrówką od głowy posypanej popiołem do stóp obmywanych w Wielki Czwartek. - Mamy czterdzieści dni na pokonanie odległości nie większej niż dwa metry. Pozornie nic prostszego. Czasami jednak może nie starczyć życia, aby zrozumieć, iż za przykładem Chrystusa powinniśmy służyć innym. Posługiwanie innym, szczególnie chorym i starszym, jest drogą, która prowadzi do takiego właśnie nawrócenia – wskazał biskup sandomierski.

Po homilii wszyscy chorzy oraz ludzie starsi mieli okazję przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych. Na zakończenie podczas nabożeństwa eucharystycznego modlono się o łaskę zdrowia dla chorych i cierpiących.

Uczestnicy diecezjalnych obchodów Dnia Chorego mogli w ostrowieckim sanktuarium uzyskać łaskę odpustu zupełnego związanego z obchodami Roku Miłosierdzia, gdyż ta świątynia jest jednym z diecezjalnych kościołów jubileuszowych.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook