Święty Krzyż: zakończenie peregrynacji obrazu Pani Jasnogórskiej w męskich zakonach

apis, Święty Krzyż, 2016-03-08

W sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu zakończyło się 8 marca nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w męskich zgromadzeniach zakonnych diecezji sandomierskiej. Uroczystości przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Kopia obrazu Matki Bożej została przekazana do diecezji kieleckiej.

Na zakończenie peregrynacji cudownego obrazu, Mszy św. sprawowanej w zakonnej kaplicy w świętokrzyskim sanktuarium przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Uczestniczyli w niej przedstawiciele męskich zakonów posługujących na terenie diecezji sandomierskiej.

Podczas homilii hierarcha wskazał na postać Maryi jako przewodniczki prowadzącej do pełnego zawierzenia Bogu poprzez osobiste nawrócenie.

- Nierzadko narzekamy na nasz los, jesteśmy niezadowoleni z wykonywanej pracy (którą nazywamy pięknie posługą), ze wspólnoty i z samych siebie. Pomimo tego, zgodnie z powiedzeniem „lepsze znane piekło niż nieznane niebo”, pozostajemy przy starym. Trwamy bardziej przy swoim, niż przy Bożym – mówił biskup.

- Jakże inna jest postawa Najświętszej Maryi Panny. Pełna łaski od momentu swojego poczęcia podporządkowuje się całkowicie Bogu, Jego woli. Rezygnuje ze swoich osobistych planów i ambicji, stając się jeszcze bardziej pokorną służebnicą Pańską. Wydaje wspaniały owoc – Syna Bożego, który zwycięży śmierć i przyniesie nowe życie – dodał hierarcha.

Ordynariusz zwracał uwagę na to, że Bóg oczekuje naszej współpracy poprzez całkowite posłuszeństwo Jego Słowu.

- Jeśli ono będzie nas prowadziło na wzór Maryi, doznamy wewnętrznego uzdrowienia, a nasze życie stanie się żywą Ewangelią, prawdziwie Dobrą Nowiną. Zmieni się jak los paralityka z dzisiejszej Ewangelii i będzie przynosiło coraz piękniejsze rezultaty. Te właśnie owoce są najlepszą akcją powołaniową, a także odpowiedzią na medialne sensacje spod klasztornych dachów – podkreślał hierarcha.

Na zakończenie Mszy św. o. Wojciech Krok OP odczytał akt zawierzenia wszystkich zakonów w diecezji sandomierskiej Matce Bożej Królowej Polski. Peregrynacji kopii towarzyszyło przesłanie: „Przewodniczką ma nam być Maryja, Matka Pana”.

Od 22 lutego kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej peregrynowała w domach zakonnych męskich zgromadzeń w diecezji. To nawiedzenie jest przypomnieniem duchowego przygotowania polskich zakonników do obchodów Millenium Chrztu Polski w 1966 r. i zarazem modlitwą w Roku obchodów 1050 rocznicy chrztu naszego narodu.

Kopia obrazu została 3 marca 1963 r. przekazana zakonom męskim, po których peregrynowała do 1966 r. Był to jedna z form przygotowania się przez polskich zakonników do obchodów Millenium Chrztu Polski.

Obecne, drugie już nawiedzenie wizerunku Pani Jasnogórskiej, będące inicjatywą władz Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, zainicjowane 16 października 2013 r., wiąże się z tegorocznymi obchodami 1050. rocznicy wprowadzenia chrześcijaństwa w naszej ojczyźnie.

W diecezji sandomierskiej istnieje 10 męskich zgromadzeń zakonnych, które prowadzą 12 placówek. Swe powołanie realizuje w nich blisko 80 zakonników.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook